Wczesnym popołudniem nagroda Nobla w dziedzinie ekonomii

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 10-10-2005, 09:50

W poniedziałek wczesnym popołudniem  zostanie przyznana nagroda Nobla w dziedzinie nauk ekonomicznych. Nazwisko laureata poznany o godz. 13.00.

W poniedziałek wczesnym popołudniem  zostanie przyznana nagroda Nobla w dziedzinie nauk ekonomicznych. Nazwisko laureata poznany o godz. 13.00.

    W prasie ekonomicznej pojawiały się nazwiska kilku potencjalnych laureatów: Roberta J.Barro - profesor ekonomii z Uniwersytetu Harvarda, Paula M.Romera ze Stanford University Graduate School of Business, Eugene F.Fama z Graduate School of Business University of Chicago, Kennetha R.Frencha z Tuck School of Business, Darthmouth College, Paula Krugmana z Princeton University oraz Jagdisha Bhagwati z Columbia University.

    Ekonomiczny Nobel jest przyznawany od 1969 r. Tej nagrody nie przewidywał testament Alfreda Nobla. Została ufundowana w 1968 r. przez Bank Centralny Szwecji (Sveriges Riksbank), gdy obchodził trzechsetlecie swego istnienia. Komitet Noblowski wyraził zgodę na tę inicjatywę.

     Oficjalna nazwa nagrody brzmi: "Nagroda Banku Szwecji w Naukach Ekonomicznych Pamięci Alfreda Nobla".

     Laureaci ekonomicznego Nobla otrzymują jednak nagrodę, tak jak laureaci z innych dziedzin, z rąk króla Szwecji, podczas wspólnej uroczystości, która odbywa się zawsze 10 grudnia, w rocznicę śmierci Nobla (zmarł na atak serca w roku 1896).

     Również wysokość nagrody za ekonomię jest taka sama, jak w pozostałych dziedzinach. Centralny Bank Szwecji co roku wpłaca na konto Fundacji Nobla sumę równą wysokości nagród w innych dziedzinach.

    W 2004 r. laureatami ekonomicznego Nobla zostali: wykładający na uniwersytecie w Pittsburghu (USA) Norweg, Finn E. Kydland, i Amerykanin Edward C. Prescott z uniwersytetu w Santa Barbara w Kalifornii (USA). Nagrodę przyznano za "pracę wyjaśniającą, w jaki sposób na cykle koniunkturalne wpływają takie czynniki, jak zmiany w polityce ekonomicznej i technologii".

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane