Węgiel ostro tanieje

MT
29-10-2008, 00:00

Za tonę płaci się już tylko 100 USD. Niedawno ceny były ponaddwukrotnie wyższe.

Za tonę płaci się już tylko 100 USD. Niedawno ceny były ponaddwukrotnie wyższe.

Ceny węgla na światowych rynkach szukają dna. Z najnowszych danych wynika, że cena węgla energetycznego w portach ARA (Amsterdam- Rotterdam-Antwerpia) spadała w ciągu poprzedniego tygodnia o 19 USD/t. W ubiegły piątek za tonę trzeba było płacić 101,74 USD. "PB" już na początku lipca alarmował, że może to być początek czarnej bessy. 2 lipca notowania węgla energetycznego na świecie gwałtownie spadły, o 12 USD/t, do 224 USD/t. Wtedy przedstawiciele spółek węglowych liczyli, że jest to chwilowa korekta. Tymczasem dekoniunktura zagościła na dobre. W ciągu trzech miesięcy ceny poszły w dół o ponad 50 proc.!

— Notowania węgla są pochodną notowań ropy i należy się spodziewać kolejnych spadków — ocenia Jerzy Markowski, były wiceminister gospodarki za czasów PSL-SLD.

Spadające ceny węgla na świecie to dobra wiadomość dla branży energetycznej. W przyszłym miesiącu rozpoczynają się negocjacje kontraktów dostaw surowca do elektrowni. Kwaśne miny będą mieć przedstawiciele branży węglowej. Niższe ceny węgla odbiją się na przychodach spółek węglowych.

— Wtedy zacznie się kryzys w górnictwie. Przy wysokich kosztach stałych okaże się, że kopalnie produkują zbyt drogi węgiel i dużym odbiorcom bardziej się opłaca import — mówi Jerzy Markowski.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MT

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Węgiel ostro tanieje