Węgry: Trybunał o zmianie kredytów walutowych

opublikowano: 17-03-2014, 13:58

Węgierski Trybunał Konstytucyjny uznał, że prawodawca ma prawo do zmiany umów kredytów walutowych ze skutkiem wstecznym.

Rząd Węgier wystąpił o ocenę zgodności prawa, które dotyczy hipotecznych kredytów walutowych o łącznej wartości 15 mld USD. Trybunał uznał, że prywatne kontrakty mogą być zmieniane ze skutkiem wstecz jedynie w nadzwyczajnych przypadkach, kiedy okoliczności zmieniły się znacząco w sposób, który nie mógł być przewidziany w momencie zawierania kontraktu.

- Zmiany muszą być dokonane w sposób uwzględniający interesy obu stron w najwyższym możliwym stopniu – powiedział Peter Paczolay, prezes Trybunału. 

Premier Wiktor Orban zapowiedział, że chce wygasić wszystkie kredyty walutowe gospodarstw domowych. W listopadzie rząd zdecydował o wstrzymaniu się od działania w tej sprawie do momentu werdyktu Trybunału.

Węgrzy mieli 1,75 bln HUF (7,7 mld USD) walutowych kredytów hipotecznych na koniec stycznia i 1,6 bln HUF walutowych pożyczek pod wartość nieruchomości.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane