Weidmann: EBC powinien wskazać datę zakończenia QE

Marek Druś, Bloomberg
opublikowano: 27-10-2017, 14:24
aktualizacja: 27-10-2017, 14:25

Szef Bundesbanku Jens Weidmann uważa, że EBC powinien raczej wskazać datę zakończenia programu zakupów obligacji na rynku w ramach ilościowego luzowania polityki pieniężnej niż zostawiać sobie opcję jego przedłużenia po wrześniu 2018 roku.

- Z mojego punktu widzenia, jasność w sprawie zakończenie zakupów byłaby właściwsza – powiedział szef banku centralnego Niemiec. – Rozwój krajowej presji cenowej widoczny w projekcjach jest zgodny z trajektorią, która zaprowadzi nas w kierunku stabilności cenowej – dodał. 

Zobacz więcej

Jens Weidmann

Bloomberg

W czwartek EBC zdecydował o kontynuowaniu programu zakupów aktywów w ramach QE do września przyszłego roku, ale ograniczenia ich o połowę, do 30 mld EUR miesięcznie. Weidmann był w mniejszości, która nie poparła tej decyzji.

W piątek Weidmann podkreślał, że biorąc pod uwagę niską inflację, ekspansyjna polityka monetarna w eurolandzie jest nieuzasadniona. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu