WGI: Znaczący wpływ polityki na notowania złotego

Krzysztof Rup, Filip Mazurek
opublikowano: 29-06-2004, 17:03

Wtorkowy handel na rynku złotego upłynął pod znakiem spekulacji na temat realizacji planu reform finansów publicznych i przyszłości ich autora wicepremiera Jerzego Hausnera. Nieco w cieniu pozostawała kwestia stóp procentowych. W pierwszych godzinach sesji złoty stracił na wartości pod wpływem krążących spekulacji dotyczących popołudniowego spotkania premiera Marka Belki z wicepremierem Hausnerem. Kurs USD/PLN wzrósł z okolic 3,7250 na otwarciu do 3,75, natomiast kurs EUR/PLN z 4,52 do 4,5545.

W późniejszych godzinach fala negatywnych nastrojów opadała. Przyczyniła się do tego w pewnym sensie wypowiedź szefa resortu finansów Andrzeja Raczko. Powiedział, on że istnieje możliwość utrzymania inflacji w granicach celu inflacyjnego wyznaczonego przez RPP, a gospodarce nie grozi przegrzanie. Spotkanie prof. Belki z Hausnerem okazało się korzystne dla notowania złotego. Wicepremier powiedział, że zostaje w rządzie, a zmiany w programie reform finansów państwa nie będą duże. Cena dolara spadła w okolice 3,7150, a euro do 4,5250.

O godz. 16.10 jeden dolar wyceniany był na 3,7405 złotego, a jedno euro na 4,5330 złotego (odchyl.– 2,48 proc.).

Krótkoterminowa prognoza

Rynek oczekuje teraz na decyzję Rady Polityki Pieniężnej. Naszym zdaniem podwyżka stóp procentowych nie jest jeszcze do końca uwzględniona w cenach, stąd notowania złotego mogą jeszcze nieznacznie wzrosnąć.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Krzysztof Rup, Filip Mazurek

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Waluty / WGI: Znaczący wpływ polityki na notowania złotego