Wiceminister cyfryzacji: chcemy, by projekt tzw. megaustawy w kwietniu był na rządzie

  • PAP
opublikowano: 12-03-2019, 11:54

Chcielibyśmy, by projekt noweli tzw. megaustawy trafił na rząd w kwietniu; jest w uzgodnieniach międzyresortowych, powiedziała we wtorek wiceminister cyfryzacji Wanda Buk. Nowe przepisy mają ułatwić rozbudowę sieci światłowodowej w Polsce.

"Chcielibyśmy, żeby megaustawa trafiła na rząd w kwietniu. Jest już skonsultowana, jesteśmy w procesie uzgodnień międzyresortowych. Mam nadzieję, że zgodnie z planem trafi na Stały Komitet Rady Ministrów na początku kwietnia, a później na Radę Ministrów" - powiedziała na wtorkowej konferencji prasowej wiceminister cyfryzacji.

Zmiany w tzw. megaustawie, jak nazywa się ustawę o wspieraniu rozwoju sieci i usług telekomunikacyjnych, mają ułatwić rozbudowę sieci światłowodowej w Polsce. Projekt przewiduje też m.in., że dopuszczalny poziom norm pola elektromagnetycznego (PEM) nie będzie, jak dotychczas, określany w rozporządzeniu ministra środowiska, a ministra zdrowia.

Jak wyjaśniła Buk, z uwagi na pojawiające się obawy, czy pole elektromagnetyczne stanowi zagrożenie dla zdrowia, resort uznał, że jest zasadne, by to minister zdrowia, a nie środowiska miał decydujący głos w kwestii tego, na jakim poziomie te normy powinny być.

Minister cyfryzacji Marek Zagórski we wrześniu ub.r. mówił, że nowelizacja tzw. megaustawy ma wyeliminować większość barier dla rozbudowy sieci. Wśród głównych barier wskazywał wyśrubowane - jego zdaniem - polskie normy dotyczące promieniowania elektromagnetycznego. Jak mówił, Polska należy do grupy krajów o najostrzejszych normach, które zostały wprowadzone jeszcze w 1984 r. zupełnie dla innych celów.

„To problem społeczny, obaw, które mają obywatele” - wskazał wówczas. Dodał, że chodzi nie tylko o obawy dotyczące kwestii zdrowotnych, ale także architektonicznych. Przekonywał, że zmiany w tym zakresie są konieczne, gdyż bez zmiany norm "będzie nam bardzo ciężko nie tylko w kontekście 5G”, bo dostępność sieci komórkowych jest już na wyczerpaniu.

Minister powiedział, że przewidywane w megaustawie zmiany będą dotyczyły budowy wszystkich sieci telekomunikacyjnych, ale są szczególnie istotne dla 5G.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy