Listopad może być najgorszym miesiącem bitcoina od krachu z 2022 roku

Bloomberg, MD
opublikowano: 2025-11-21 09:47

Bitcoin tanieje w piątek ósmą sesję z dziewięciu ostatnich. Jest najtańszy od 7 miesięcy. W listopadzie jego wartość spada już o 23 proc. Zakończenie miesiąca taką zniżką oznaczałoby najgorszy wynik od czerwca 2022 roku, kiedy kryptowaluta staniała o 37 proc. po szoku wywołanym upadkiem stablecoina Terra USD, donosi Bloomberg.

Posłuchaj
Speaker icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl
Subskrypcja

Kurs bitcoina spada obecnie o 3,5 proc. do 84187,07 USD. Oznacza to utratę 12 proc. wartości tylko w okresie tygodnia. Od osiągniecia 6 października historycznego maksimum, kiedy kurs przekroczył 126 tys. USD, największa kryptowaluta staniała już o ponad 30 proc. Wyprzedaż rozpoczęła się 10 października, kiedy inwestorzy zlikwidowali lewarowane pozycje wartości 19 mld USD.

W czwartek z 12 amerykańskich funduszy ETF na bitcona spot inwestorzy wycofali 903 mln USD netto. To drugi pod względem wielkości odpływ kapitału, który zanotowały od rozpoczęcia działalności w styczniu. Do wyprzedaży kryptowaluty przyczynił się raport o amerykańskim rynku pracy we wrześniu, który pokazał jego lepszy stan niż oczekiwano. Osłabiło to nadzieję, że Fed obniży stopy procentowe na posiedzeniu kończącym się 10 grudnia. Wcześniej w tym roku przekonanie o luzowaniu polityki pieniężnej stymulowało wzrost cen bitcoina oraz innych aktywów wyższego ryzyka.

- Nastroje na rynku są bardzo złe. Wydaje się, że wyprzedaż jest wymuszona i nie jest jasne, jak głęboko to sięga – powiedział Pratik Kala, zarządzający portfelem w funduszu hedgingowym Apollo Crypto.