Widmer-Schlumpf: usztywnienie franka nie jest konieczne

opublikowano: 16-03-2015, 17:32

Szwajcarski rząd nigdy nie wzywał tamtejszego banku centralnego, by ten ustanowił nową sztywną wartość graniczną dla franka, kategorycznie zaprzeczyła medialnym spekulacjom Eveline Widmer-Schlumpf, minister finansów Helwecji, cytowana przez agencję Bloomberg.

Nacisk polityków na Narodowy Bank Szwajcarii (NSB), który jest prawnie niezależną instytucją, wzrósł po tym jak NSB w Polowie stycznia nieoczekiwanie odszedł od sztywnego kursu 1,20 za euro, narażając gospodarkę na ryzyko słabszego wzrostu gospodarczego i wzrostu bezrobocia. 

Eveline Widmer-Schlumpf, minister finansów Szwajcarii
Zobacz więcej

Eveline Widmer-Schlumpf, minister finansów Szwajcarii Bloomberg

Wątpliwości co do tego, czy rząd próbuje wywierać presję na bank centralny zintensyfikowały się po opublikowanym  4 marca reportażu, w którym ministrowie gospodarki i finansów opowiedzieli się za wprowadzeniem  nowej relacji Francka do euro.

W żaden sposób oba ministerstwa nie domagały się nowego minimalnego kursu wymiany. Taki nie jest potrzebny gdyż bank centralny ma inne instrumenty mogące wpływać na notowania naszej waluty – stwierdziła Eveline Widmer-Schlumpf, podczas wystąpienia w parlamencie. 

Również rzecznik rządu Andre Simonazzi zaprzeczył spekulacjom zamieszczonym przez dziennik „Handelszeitung”.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Widmer-Schlumpf: usztywnienie franka nie jest konieczne