Widmo wysokich rentowności

Michał Stajniak, tarszy Analityk Rynków Finansowych XTB
opublikowano: 12-03-2021, 18:51

Po wczorajszych wzrostach na globalnych rynkach, a przede wszystkim na Wall Street niewiele dzisiaj zostało.

Okazuje się, że pozytywne wydarzenia w postaci zapowiedzi ECB na temat szybszego tempa skupu aktywów oraz podpisanie przez prezydenta Bidena ustawy o wsparciu dla gospodarki, nie odniosły większego skutku na rynku. Przede wszystkim obserwujemy dzisiaj silny wzrost rentowności w USA, który wywołuje kolejny raz obawy o stabilność obecnego trendu wzrostowego na giełdach.

Jak widać pakiet pomocowy, który w USA wchodzi w życie niekoniecznie może przysłużyć się giełdzie. Oczywiście teoretycznie dzięki młodym inwestorom, którzy planują przeznaczyć na inwestycje nawet połowę 1400 dolarowego czeku, na giełdę może trafić blisko 150 mld dolarów. Z drugiej jednak strony rynek przede wszystkim patrzy przez pryzmat inflacyjny. Wypłata środków dla obywateli pobudzi konsumpcję, a to z kolei ceny. Wyższe ceny motywują wzrosty rentowności, a te z kolei to negatywna informacja, potencjalnie dla całego systemu finansowego. Z drugiej strony zyskują spółki finansowe, które na wyższych rentownościach zwykle korzystają. Największe spadki ponownie widoczne są na spółkach technologicznych. Co ciekawe, obecnie głównym powodem wyprzedaży były działania w Chinach, które nakierowane są na zwiększenie kontroli w sektorze, który ma coraz większe znaczenie dla całej gospodarki. Nie dziwi wobec tego, że na moment notowania indeksu Nasdaq 100 znalazły się poniżej wczorajszego zamknięcia.

Przy rentownościach na nowych kilkunastomiesięcznych szczytach (10 letnie w USA powyżej 1,62%), większość indeksów straciła i traci dzisiejszego dnia. W USA wyjątek stanowi DJIA oraz Russell 2000, które korzystają w zasadzie na podpisaniu ustawy o wsparciu dla gospodarki, gdyż wiele podmiotów w tych indeksach to spółki cykliczne. Nasdaq z kolei traci dzisiaj niemal 1%.

WIG20 zachował się z kolei dzisiaj całkiem nieźle po wczorajszej wyprzedaży i zyskał niemal 0,6% i zamknął się powyżej 2000 punktów. Najmocniej zyskiwały takie spółki jak LPP czy CD Projekt. Co ciekawe akcje spółki gamingowej znajdują się na bardzo podobnych poziomach jak rok temu, kiedy wprowadzano pierwszy lockdown.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane