Wielka Brytania wszczyna dochodzenie przeciwko Google i Facebookowi

opublikowano: 04-07-2019, 14:57

Wielka Brytania wszczęła dochodzenia przeciwko gigantom internetowym, takim jak Facebook i Google, ze względu na ich dominującą pozycję. Jest to wynik raportu opublikowanego w środę przez brytyjski urząd ds. konkurencji i rynku. W raporcie wskazane są nie tylko Facebook i Google, ale także firmy powiązane, takie jak Youtube i Instagram, informuje faz.net.

W sprawozdaniu krytykuje się ich dominującą rolę w reklamie. Brytyjscy internauci spędzają około jednej trzeciej całego czasu spędzanego w Internecie na stronach lub aplikacjach powiązanych z Google lub Facebookiem. Ponadto na te dwa koncerny przypada większość wszystkich dochodów z reklamy cyfrowej. Facebook dominuje w szczególności w reklamach wizualnych, podczas gdy Google zajmuje dominującą pozycję w reklamach wyszukiwania. Zgodnie z raportem, ponad połowa wszystkich dochodów z reklam trafia obecnie do firm cyfrowych.

fot. Bloomberg

Siła rynku reklamy jest związana z niewystarczającą zdolnością użytkowników do kontrolowania swoich danych osobowych. Celem dochodzenia jest również zbadanie, w jakim stopniu użytkownicy mają dostępu do swoich danych oraz w jakim stopniu są świadomi tego, które dane są wykorzystywane.

W sprawozdaniu omówiono już możliwe kroki regulacyjne. Jeżeli podejrzenia o pozycję dominującą zostałyby uzasadnione, użytkownicy musieliby uzyskać większą kontrolę nad swoimi danymi, a procesy reklamowe stałyby się bardziej przejrzyste. W sprawozdaniu nie wyklucza się również podziału niektórych części przedsiębiorstw. W odniesieniu do reklamy stwierdza się w nim, że rozważa się "oddzielenie różnych rodzajów działalności w łańcuchu wartości reklamy cyfrowej".

Nie jest jeszcze pewne, czy postępowanie zostanie wszczęte przeciwko Facebookowi i Google ze względu na ich dominującą pozycję rynkową. Obecne sprawozdanie potwierdza jednak podejrzenie, że może się to wkrótce wydarzyć. Już w marcu badanie przeprowadzone przez rząd brytyjski wykazało, że dla dużych firm cyfrowych potrzebna stworzenia nowych zasad.

Opublikowane sprawozdanie byłoby kolejnym krokiem w tym kierunku. Zainteresowane strony, takie jak Google i Facebook, ale także grupy interesów, mają teraz czas do końca lipca na skomentowanie sprawozdania. Pierwsze zalecenia mają zostać wydane do początku stycznia 2020 r. Dokładnie za rok brytyjski organ ds. konkurencji zamierza przedstawić wyniki dochodzenia.

Brytyjskie postępowanie przeciwko Google i Facebookowi nie byłoby pierwszym tego rodzaju. UE nałożyła już kilkakrotnie miliardy grzywien na Google za nadużywanie dominującej pozycji na rynku. W USA, Facebook spodziewa się grzywien w wysokości 5 mld USD za wyciek danych. Kongres amerykański ogłosił również zamiar dokonania przeglądu dominującej pozycji Facebooka, Google'a czy Amazona.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Łasica

Polecane