WIG20 zakończył zielony tydzień powyżej 1800 pkt.

Waldemar Borowski
31-10-2008, 16:49

Piątkową zwyżką na GPW inwestorzy zakończyli optymistyczny tydzień handlu i w ten sposób nieco poprawili  bardzo negatywny wydźwięk październikowych spadków.

Tak sennego początku sesji dawno nie było. Osunięcie się WIG20 w pierwszej fazie handlu nie było wynikiem jakieś wzmożonej podaży akcji, a raczej kompletnym brakiem zainteresowania ich kupnem. Przecenie walorów pomagało osłabienie złotówki oraz spadki na większości europejskich parkietach. Indeks blue chipów ciągnął w dół wyraźnie nie będący w formie KGHM, na którego notowania źle wpływała taniejąca miedź. Za to bardzo dobrze radził sobie czeski CEZ. Jeszcze większy marazm panował na mniejszych spółkach, gdzie zainteresowanie inwestorów koncentrowało się tylko na kilku wybranych firmach. Mieszko udowadniał, że nawet w okresie bessy można być nagradzanym za osiągnięcie dobrych wyników. Dowodzi to tego, że gracze będą baczniejszą uwagę zwracać na raporty firm. Wyceny są tak niskie, że nawet z długą perspektywą czasową opłaca się uzupełniać portfele o ciekawsze spółki. Bardzo udany dzień mieli też akcjonariusze Lubawy, która wczoraj poinformowała o utworzeniu spółki joint venture z chińskim partnerem. Lekka poprawa na rynku niemieckim i angielskim zdopingowała nieco kupujących akcje na GPW i z czasem zakres spadków został ograniczony.

Na innych europejskich parkietach też dawało odczuć się pewne zmęczenie wzrostami. Okres zwyżek jest na tyle długi i odbicie ma tak znaczny zasięg, że rośnie pokusa realizacji zysków z akcji nabytych w poprzednich dniach. Na londyńskiej giełdzie mocno spadały akcje banku Barclays, który poinformował o zwiększeniu kapitału bliskowschodniego w jego akcjonariacie. Inwestorzy z Kataru, którzy już są jego współwłaścicielami oraz z Abu Zabi mają dokapitalizować ten bank kwotą 7,3 mld funtów. Niejednoznaczna sytuacja panowała w sektorze górniczym. Spadały kwotowania BHP Billiton, a jednocześnie rosły wyraźnie szwajcarskiej Xstraty. Mimo zniżkujących dziś surowców widać, że międzynarodowi inwestorzy mocno interesują się branżą górniczą i nie dotyczy to tylko spółek północnoamerykańskich, czy brazylijskich.

Miłą dla posiadaczy akcji była informacja o spadającej inflacji w strefie euro. Jej wskaźnik obniżył się do 3,2 proc. r/r . Nieco rozczarowały dane jakie dotarły z USA. We wrześniu spadły wydatki amerykańskich konsumentów, ale za to wzrosły dochody. Można w tym doszukać się też lepszych elementów. Obywatele Stanów Zjednoczonych mniej kupują, ale środki do tego jednak mają. Nastroje poprawił wynik kwartalny naftowego giganta Chevron, którego zysk skoczył aż o 114 proc. To już kolejny przedstawiciel tej branży, który przedstawia rewelacyjne rezultaty.

Zgodnie z powszechnymi odczuciami inwestorów przed rozpoczęciem się dzisiejszego handlu, popyt na GPW przeszedł w drugiej części sesji do kontrofensywy i z łatwością wyprowadził WIG20 powyżej 1800 pkt. Świetną końcówkę wspartą fixingiem zaprezentowały BZWBK i KGHM. Na wyróżnienie zasłużyły też TP SA i TVN. Słabo za to wypadał Lotos, w przeciwieństwie do PKN Orlen, ale już od dawna wiadomo, że obie firmy nie chodzą parami. Dzięki dobremu finiszowi udało się wyprowadzić WIG20 na koniec miesiąca powyżej 1825 pkt.
Scenariusz wydarzeń podczas dzisiejszego handlu na warszawskim parkiecie nietrudno było przewidzieć, gorzej z następnym tygodniem. Zakres zwyżek naszego najważniejszego indeksu przekroczył wyraźnie 20 proc., jeśli odbicie ma być kontynuowane to powinna wystąpić korekta 2-3 dniowa na początku przyszłego tygodnia, która zepchnie WIG20 w okolice 1700 pkt. Jeśli byłaby ona tylko takiego rzędu to droga do osiągnięcia 2000 pkt. przez indeks blue chipów byłaby otwarta.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Waldemar Borowski

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / WIG20 zakończył zielony tydzień powyżej 1800 pkt.