Włochy proszą Rosję o zwiększenie dostaw gazu

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 27-01-2006, 18:42

Włochy zwróciły się w piątek do Rosji o zwiększenie dostaw gazu na swój rynek i wytknęły Ukrainie podbieranie błękitnego paliwa, przeznaczonego dla włoskich odbiorców.

Włochy zwróciły się w piątek do Rosji o zwiększenie dostaw gazu na swój rynek i wytknęły Ukrainie podbieranie błękitnego paliwa, przeznaczonego dla włoskich odbiorców.

"Zwróciłem się do (ministra przemysłu i energetyki Rosji Wiktora) Christienki o pomoc w zwiększeniu dostaw gazu do Włoch niezależnie od warunków kontraktów (z Gazpromem)" - poinformował w Moskwie włoski minister przemysłu Claudio Scajola po spotkaniu ze swoim rosyjskim odpowiednikiem.

"Poprosiłem ministra Christienkę, by zwrócił szczególną uwagę na przestrzeganie wszystkich zobowiązań kontraktowych, dotyczących dostaw gazu do Włoch. Niedopuszczalne jest, by Ukraina pobierała z rury dostawy (paliwa) przeznaczone dla Włoch. Wszyscy powinni wywiązywać się z kontraktów" - dodał Scajola.

Christienko ze swej strony oświadczył, że Rosja "czyni wszystko, aby wykonać zobowiązania Gazpromu, dotyczące eksportu gazu do Włoch". "Niestety wszelkie próby zwiększenia ilości gazu dla Europy są osłabiane wskutek ponadnormatywnego poboru gazu przez Ukrainę" - powiedział rosyjski minister.

"Jestem przekonany, że Ukraina nie tylko zobowiązana jest powrócić do przestrzegania kontraktów, ale także ograniczyć zużycie paliwa w związku z warunkami klimatycznymi - tak jak czynią to Rosja i Włochy" - dodał Christienko.

Silne mrozy, panujące od kilku tygodni w całej Europie, spowodowały gwałtowny wzrost zużycia gazu. W związku ze znacznym wzrostem zapotrzebowania na błękitne paliwo na rynku wewnętrznym Gazprom zmniejszył dostawy gazu dla odbiorców w Europie Środkowej i Południowo-Wschodniej. Jednocześnie Ukraina, wykorzystując swoje położenie jako kraju tranzytowego, zwiększyła zużycie tego paliwa.

Gazprom niejednokrotnie żądał, by strona ukraińska zaprzestała podbierania gazu przeznaczonego dla odbiorców w Europie i bezwarunkowo wywiązywała się z kontraktu na tranzyt rosyjskiego gazu przez terytorium Ukrainy.

W czwartek rosyjski koncern zarzucił stronie ukraińskiej, że między 19 a 25 stycznia pobrała 326 mln metrów sześciennych gazu przeznaczonego dla odbiorców europejskich.

W związku z ograniczeniem dostaw gazu z Rosji i wysokim - z powodu chłodów - zużyciem prądu, który we Włoszech jest produkowany głównie z tego paliwa, włoski rząd na początku tego tygodnia wezwał wszystkich odbiorców do oszczędzania energii elektrycznej.

Jerzy Malczyk

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane