Wojna i pokój na rynkach akcji

opublikowano: 25-06-2019, 22:00

W czasie konfliktów zbrojnych, w które angażowały się USA, rynki akcji były bardziej zyskowne i mniej ryzykowne niż w czasie pokoju.

Prezydent USA Donald Trump ogłosił, że jego kraj wprowadza nowy pakiet sankcji przeciw Iranowi, które obejmą m.in. najwyższego duchowopolitycznego przywódcę tego kraju ajatollaha Alego Chameneia. Ostrzegł, że sankcje mogą obowiązywać latami. Nowe restrykcje zostały wprowadzone na mocy podpisanego przez szefa państwa rozporządzenia wykonawczego. Dotyczą one również współpracowników Chameneia oraz — jak podał resort finansów (skarbu) — ośmiu dowódców irańskiego Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej. Donald Trump, przemawiając w Gabinecie Owalnym Białego Domu, poinformował, że krok ten jest odpowiedzią na „serię agresywnych zachowań ze strony irańskiego reżimu w ostatnich tygodniach, w tym zniszczenie amerykańskiego drona” 20 czerwca.

— Sankcje przewidziane w tym rozporządzeniu zablokują najwyższemu przywódcy, jego zespołowi i innym, którzy są z nim ściśle związani, dostęp do istotnych zasobów finansowych — mówił amerykański szef państwa.

Dodał, że to Ali Chamenei jest ostatecznie odpowiedzialny za „wrogą postawę reżimu”. Iran odpowiedział, że sankcje oznaczają zakończenie dyplomatycznej ścieżki w rozwiązaniu konfliktu. Rosnące napięcie znalazło już odzwierciedlenie na rynku, m.in. w notowaniach franka szwajcarskiego, uważanego za bezpieczną przystań dla kapitału. Zmienność notowań tej waluty względem euro wzrosła do poziomu nienotowanego od stycznia tego roku.

Poprzednio, kiedy na celowniku administracji amerykańskiej była Korea Płn. (w 2017 r.), rynki reagowały równie nerwowo, ale rzut oka na historię daje dość jednoznaczny obraz: akcje w czasie dużych konfliktów zbrojnych zachowywały się lepiej niż przeciętnie w długim terminie. Z danych przytoczonych na blogu CFA Institute wynika, że blue chipy w czasie wojen zyskiwały przeciętnie 11,4 proc. wobec zwrotu na poziomie 10 proc. rocznie w latach 1926-2013. Co więcej, zmienność rynku akcji była mniejsza w czasie konfliktów niż w czasie pokoju. Wyjątkiem była wojna w Zatoce Perskiej (krótka, bo trwająca mniej niż rok), kiedy zmienność zrównała się ze średnią, a towarzyszący konfliktowi gwałtowny wzrost cen ropy naftowej wpędził gospodarkę w recesję.

251dc9e0-90f6-11e9-bc42-526af7764f64
To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu