Czytasz dzięki

Wskutek pandemii Ameryka Łacińska w najgłębszym od lat kryzysie gospodarczym i społecznym

  • PAP
opublikowano: 07-10-2020, 05:42

Ogłoszony we wtorek przez Komisję Gospodarczą NZ ds. Ameryki Łacińskiej (ECLAC) raport w sprawie ekonomicznych i społecznych następstw pandemii koronawirusa w tym regionie mówi, iż nastąpił tam najgłębszy od kilku dziesięcioleci kryzys ekonomiczny i społeczny.

W Ameryce Łacińskiej PKB na mieszkańca zmaleje w tym roku prawdopodobnie o 9,9 proc, zmniejszając się do poziomu z końca poprzedniej dekady, a wskaźnik ubóstwa jest już obecnie taki, jak w 2006 r. - czytamy w raporcie Komisji.

Pod koniec roku w ubóstwie znajdzie się 37,7 proc. ludności regionu, a bezrobocie wrośnie do 13,5 proc. - wylicza dalej raport.

„Może to w konsekwencji doprowadzić do sytuacji, w której Ameryka Łacińska stanie się regionem świata o największych nierównościach materialnych i społecznych” – formułują swe obawy eksperci ECLAC.

Wśród czynników, które pogłębiają kryzys w tej części świata, dokument wymienia niewydolne i dla wielu niedostępne systemy opieki zdrowotnej, wysoki udział nieformalnego zatrudnieni oraz słabość systemów opieki społecznej.

Pandemia i wprowadzone by z nią walczyć ograniczenia najbardziej dotknęły gospodarkę Peru, którego PKB zmniejszyło się o 13 proc. Gospodarka Argentyny skurczyła się o 10,5 proc., Brazylii o 9,2 proc., Ekwadoru o 9 proc., Meksyku i całej Ameryki Środkowej o 8,4 proc., Kuby o 8 proc., a Chile o 7,9 proc.

PKB Wenezueli zmniejszyło się o 25 proc., co było związane nie tylko z pandemią, ale i z głębokim kryzysem ekonomicznym i politycznym w tym państwie.

Ekonomiści z ECLAC sugerują rządom krajów regionu, aby nie szukały wyjścia z kryzysu głównie w politykach cięć i oszczędności, którymi kierowały się w ostatnich latach, lecz mimo wszystko stawiały na rozwój.

Zdrowy Biznes
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
×
Zdrowy Biznes
autor: Katarzyna Latek
Wysyłany nieregularnie
Katarzyna Latek
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane