Wskutek pandemii Ameryka Łacińska w najgłębszym od lat kryzysie gospodarczym i społecznym

  • PAP
opublikowano: 07-10-2020, 05:42

Ogłoszony we wtorek przez Komisję Gospodarczą NZ ds. Ameryki Łacińskiej (ECLAC) raport w sprawie ekonomicznych i społecznych następstw pandemii koronawirusa w tym regionie mówi, iż nastąpił tam najgłębszy od kilku dziesięcioleci kryzys ekonomiczny i społeczny.

W Ameryce Łacińskiej PKB na mieszkańca zmaleje w tym roku prawdopodobnie o 9,9 proc, zmniejszając się do poziomu z końca poprzedniej dekady, a wskaźnik ubóstwa jest już obecnie taki, jak w 2006 r. - czytamy w raporcie Komisji.

Pod koniec roku w ubóstwie znajdzie się 37,7 proc. ludności regionu, a bezrobocie wrośnie do 13,5 proc. - wylicza dalej raport.

„Może to w konsekwencji doprowadzić do sytuacji, w której Ameryka Łacińska stanie się regionem świata o największych nierównościach materialnych i społecznych” – formułują swe obawy eksperci ECLAC.

Wśród czynników, które pogłębiają kryzys w tej części świata, dokument wymienia niewydolne i dla wielu niedostępne systemy opieki zdrowotnej, wysoki udział nieformalnego zatrudnieni oraz słabość systemów opieki społecznej.

Pandemia i wprowadzone by z nią walczyć ograniczenia najbardziej dotknęły gospodarkę Peru, którego PKB zmniejszyło się o 13 proc. Gospodarka Argentyny skurczyła się o 10,5 proc., Brazylii o 9,2 proc., Ekwadoru o 9 proc., Meksyku i całej Ameryki Środkowej o 8,4 proc., Kuby o 8 proc., a Chile o 7,9 proc.

PKB Wenezueli zmniejszyło się o 25 proc., co było związane nie tylko z pandemią, ale i z głębokim kryzysem ekonomicznym i politycznym w tym państwie.

Ekonomiści z ECLAC sugerują rządom krajów regionu, aby nie szukały wyjścia z kryzysu głównie w politykach cięć i oszczędności, którymi kierowały się w ostatnich latach, lecz mimo wszystko stawiały na rozwój.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane