Wybieramy Mistrza GPW 2014

Szesnaście spółek, wytypowanych przez dziennikarzy „PB”, stanęło w szranki o miano najlepszej spółki warszawskiej giełdy w mijającym roku

Wyboru dokonają czytelnicy portalu pb.pl — głosowanie już ruszyło, a zasady zabawy są proste: do kolejnej fazy rywalizacji przechodzą te firmy, które zbiorą więcej wskazań. Losowanie wyłoniło już pary 1/8 finału i drabinkę. Wielki finał na przełomie roku.

Oto uzasadnienia naszych typów:

11 bit studios

Od zera do giełdowego bohatera — tak wyglądała końcówka roku w wykonaniu 11 bit studios — szerzej nieznanej, małej spółki z branży gier komputerowych, która jest notowana na NewConnect. W połowie listopada jej kurs wystrzelił po informacji o bardzo dobrym przyjęciu na świecie wydanej przez firmę gry „The War of Mine”, co błyskawicznie przełożyło się na wyniki sprzedażowe. Od momentu premiery akcje 11 bit zyskały ponad 670 proc., rozpalając do czerwoności wyobraźnię inwestorów.

Arctic Paper

Nad spółką od początku roku wisiała groźba olbrzymiej emisji na ratowanie sytuacji płynnościowej, ale zarządowi (wspieranemu również przez poprawę na rynku) udało się temu zapobiec. Kapitalizacja przez ostatnie 12 miesięcy wzrosła o prawie 40 proc., a zeszłoroczne straty zamieniono w zyski. Przed zarządem spółki jednak wyzwanie restrukturyzacji i przemodelowania biznesu, bo w dłuższym okresie rynek nie sprzyja całej branży.

Bioton

Scalenie akcji wypchnęło firmę z grupy groszówek, a zmniejszenie zadłużenia i poprawa wyników (po trzech kwartałach Bioton jest na plusie) przekonało znów inwestorów do spółki — kurs wzrósł o ponad 100 proc. Miejsce w gronie nominowanych trochę na zachętę, bo do spłaty jest spory kredyt zaufania.

Ciech

Kurs chemicznej spółki rośnie jak na drożdżach, po tym jak za porządki w niej zabrali się ludzie Jana Kulczyka. W wynikach powoli już to widać, ale rokiem prawdy będzie dopiero rok 2015.

Cyfrowy Polsat

Przed niemal rokiem, kiedy spółka przejmowała Polkomtel, inwestorzy kręcili nosem. Minęło 12 miesięcy, kurs jest 33 proc. wyżej (to jeden z najlepszych wyników wśród blue chipów), a wyniki są lepsze od oczekiwań. Nieoczekiwana była tylko zmiana prezesa — Dominika Libickiego zastąpił Tomasz Gillner-Goryowa, który dopiero musi przekonać rynek do siebie.

Duon

Spółka systematycznie poprawia wyniki, podnosi prognozy i dzieli się zyskiem — nic dziwnego, że analitycy nie mogą się jej nachwalić, a inwestorzy chętnie kupowali akcje. Państwowemu PGNiG wyrósł na giełdzie konkurent.

Elzab

Na wzroście fiskalizmu też można zarabiać, co potwierdza ponad 170-procentowa zwyżka notowań spółki, produkującej m.in. kasy fiskalne. Po trzech kwartałach firma ma 18,4 mln zł czystego zysku, ponad 70 proc. więcej niż rok wcześniej, a przychody niemal się podwoiły.

Energa

Firma opiera się mocno na dystrybucji, a to w tej chwili jedyny rentowny segment w energetyce — nic więc dziwnego, że wypadła nieźle na tle konkurentów.

Forte

Rok nie wyrok, więc spółkę doceniamy nie za osiągnięcia tegoroczne (stopa zwrotu to „ledwie” 34 proc.), ale za długoterminowy rozwój i imponującą, ponad 600-procentową stopę zwrotu za trzy lata.

Global Cosmed

Spółka, kierowana przez Ewę Wójcikowską, robi wszystko, żeby potwierdzić, że pierwszy człon nazwy nie jest przypadkowy. Producent kosmetyków i chemii gospodarczej ruszył na podbój zagranicznych rynków, m.in. niemieckiego i brytyjskiego. A ponieważ na giełdzie kupuje się przyszłość, to inwestorzy nagrodzili te plany prawie 140-procentową zwyżką kursu. To daje miejsce na podium na głównym rynku.

Herkules

Reprezentująca branżę budowlaną spółka przerwała wieloletnią dekoniunkturę. W ostatnich czterech kwartałach zyski poprawiły się o ponad 100 proc., a kurs od początku roku o 30 proc., dzięki czemu znalazł się najwyżej od 3,5 roku.

LC Corp

Od początku 2014 r. deweloper pokazuje, że w rozgrzanym dziś sektorze mieszkaniowym jest gotowy do skoku. W trzech pierwszych kwartałach spółka sprzedała 875 mieszkań (+81 proc. r/r). Po niezbyt dobrze przyjętym odkupieniu od głównego właściciela biurowo-handlowej części wieżowca Sky Tower zarząd LC Corp skutecznie przekonuje rynek do opłacalności tej transakcji.

LiveChat Software

Na czatach, które obsługuje spółka, musiało paść zapewne milion słów, zanim inwestorzy przekonali się, że warto mieć w portfelu akcje tegorocznego debiutanta. Kurs podskoczył o 60 proc. w ślad za poprawą wyników — w pierwszym półroczu roku obrotowego 2014/2015 zysk netto wyniósł 7,5 mln zł. To 70 proc. więcej niż rok wcześniej.

Netia

W mijającym roku była to jedna z najbardziej gorących spółek, a bić się o telekom chce lub chciało kilku możnych graczy. W ostatnich tygodniach emocje trochę opadły, kurs stanął w miejscu, choć i tak jest kilkanaście procent wyżej niż na początku stycznia.

PKN Orlen

Inwestorzy szybko przełknęli spisanie rafinerii w Możejkach na straty i patrzą tylko na marże rafineryjne — te są najwyższe od dwóch lat, więc kurs systematycznie pnie się w górę.

Work Service

Giełdowy potentat branży HR rośnie jak na drożdżach. Powodzeniem zakończyła się emisja akcji, a dzięki przejęciom i wzrostowi organicznemu w ostatnich czterech kwartałach przychody były o prawie 80 proc. wyższe niż rok wcześniej. W niewiele tylko wolniejszym tempie rosły zyski i notowania akcji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński Współpraca: EG, MGA, MWIE, GRA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Wybieramy Mistrza GPW 2014