Wyniki spółek stworzą szansę na odbicie

Maciej Zbiejcik
opublikowano: 26-07-2007, 00:00

Na rynku akcji panuje wakacyjny chaos, który pogłębiają niepokoje globalnych inwestorów. Rynek potrzebuje dobrych i bardzo dobrych wieści, by utrzymać się na wysokich poziomach. W najbliższych tygodniach inwestorzy będą śledzić wyniki spółek z II kwartału. Dlatego w cenie powinni być ci, którzy błysną osiągnięciami. Takich spółek nie powinno brakować. Po przejściu fali wyprzedaży, która przetoczyła się po świecie, prezentacja wyników powinna znów wrócić na pierwszy plan. O ile jeszcze poniedziałkowa prezentacja dobrych rezultatów Millennium została przyjęta z euforią, to już wczorajsza publikacja świetnych wyników Elektrotimu przeszła prawie niezauważona (patrz s. 20). Trudno jednak sobie wyobrazić, by w tym sezonie kompletnie zabrakło gry pod wyniki. Nie chodzi tu tylko o gigantów.

Analitycy już mają swoje typy. Wyjątkowo wysoką dynamiką zysków mogą pochwalić się Dwory. Analitycy DM Millennium szacują, że spółka chemiczna może poprawić zysk operacyjny o ponad 230 proc., a na czysto zarobić ponad 10 razy więcej niż przed rokiem. O takim skoku ma zdecydować m.in. bardzo dobra koniunktura w segmencie polistyrenu do spieniania oraz restrukturyzacja kosztowa. Inni przedstawiciele branży chemicznej też powinni błysnąć. Ciech i Puławy mogą pochwalić się ponad 100-procentową dynamiką zysków — wynika z obliczeń analityków. Kilkudziesięciomilionowe zyski powinny zanotować Police, które rok temu pogrążone były w stratach.

Dynamiką budzącą respekt może popisać się także Techmex. DI BRE Bank szacuje, że wynik netto spółki będzie wyższy o ponad 900 proc. w stosunku rok do roku. Blisko 800-procentową dynamikę zakładają specjaliści z DM Millennium. Wzrostowi rentowności mają pomóc wpływy finansowe z zawartych umów. O wyższych przychodów ma decydować kontrakt z ARiMR oraz zlecenia zagraniczne. Równie silnym przyrostem może pochwalić się także inny przedstawiciel sektora IT — Macrologic (dawniej Macrosoft). Konieczność wprowadzenia aktualizacji oprogramo- wania ERP w firmach, po zmianie składki rentowej, powinna przełożyć się na dodatkowy wzrost przychodów oraz rentowności operacyjnej.

Czarnym koniem sezonu wyników może okazać się Dębica. Analitycy DM Millennium wróżą spółce skok zysku operacyjnego oraz netto odpowiednio o 82 i 104 proc. Producentowi opon służy wzrost liczby importowanych samochodów. W II kwartale zanotowano import wyższy o blisko 15 proc. niż kwartał wcześniej. Optymistyczne sygnały płyną także z rynku sprzedaży opon. W pierwszych pięciu miesiącach tego roku wzrost przekroczył 15 proc. (rok do roku). Z pewnością wyniki producenta opon mogły być jeszcze lepsze, gdyby nie umacniający się złoty.

Konsumpcja rośnie w szybkim tempie, dlatego z dobrej strony mogą pokazać się firmy handlowe. Sporej dynamiki można spodziewać się po Emperii, która powinna kontynuować dobrą passę z I kwartału. DI BRE Bank oszacował, że dynamika zysku EBIT może wynieść 558 proc., a zysku netto 640 proc. Duży wpływ na poprawę wyników powinna mieć renegocjacja kontraktów z dostawcami oraz sprzedaż nieruchomości.

Maciej Zbiejcik

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Maciej Zbiejcik

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu