Wyniki zaskoczyły na rynku inwestycyjnym nieruchomości

opublikowano: 25-10-2022, 20:00
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Trudny początek roku na rynku inwestycyjnym nie okazał się klątwą — po III kw. widać, że nieruchomości idą jak ciepłe bułeczki. Największe wzięcie mają biurowce.

Przeczytaj artykuł i dowiedz się:

  • ile inwestorzy zapłacili za polskie nieruchomości komercyjne od stycznia do końca września 2022 r.
  • które sektory najostrzej walczą o względy funduszy
  • co się zmieniło na zakupowej mapie w sektorze magazynowym

Odporność polskiego rynku inwestycyjnego przełożyła się na niezłe wyniki, przekraczając w trzech pierwszych kwartałach wartość transakcji z analogicznego okresu z 2021 r. o ponad 20 proc. Od stycznia do końca września 2022 r. wyniosła 4,3 mld EUR. Zdaniem Pauliny Brzeszkiewicz-Kuczyńskiej z działu badań Avison Young to m.in. efekt przeniesienia na rok bieżący niesfinalizowanych wcześniej transakcji.

Przyczyny urodzaju:
Przyczyny urodzaju:
Sektor nieruchomości jest wciąż świetnym zabezpieczeniem przed inflacją z powodu rosnących czynszów — mówi Paulina Brzeszkiewicz-Kuczyńska z działu badań Avison Young.

Pod względem wartości transakcji dominuje sektor biurowy. W trzech pierwszych kwartałach transakcje w nim wyniosły 1,77 mld EUR, co odpowiada 41-procentowemu udziałowi w całym wolumenie transakcyjnym. Sektor magazynowy odpowiadał za 1,54 mld EUR i 36-procentowy udział, a sektor handlowy za 859 mln EUR i udział 20-procentowy.

W sektorze biurowym wyróżnił się zakup przez Google’a od Ghelamco The Warsaw HUB za 583 mln EUR. Ponad połowa (55 proc.) wartości transakcji w tym sektorze przypadła na Warszawę.

Sektor nieruchomości magazynowych, który dominował wśród zakupów w 2021 r., nadal jest na celowniku funduszy, jednak jak podkreśla Avison Young właściciele nie są jeszcze gotowi do obniżania cen i dlatego całościowy wolumen sektora notuje obecnie relatywnie niższe wyniki. Co ciekawe, aż 47 proc. wartości transakcji w magazynach przypada na rynki wschodzące, czyli obiekty poza głównymi hubami logistycznymi w Polsce.

— Szczególnie widoczny jest wzrost inwestycji w nieruchomości w Polsce zachodniej — na wschodzących rynkach w Szczecinie i w województwie lubuskim, które jest obecnie najintensywniej rozwijającym się rynkiem magazynowym w Polsce — mówi Paulina Brzeszkiewicz-Kuczyńska.

W sektorze handlowym niezmiennie dominują małe formaty handlowe typu convenience. Według Avison Young Polska nadal oferuje bardzo atrakcyjne stopy kapitalizacji w sektorze parków handlowych — 6,8 proc., co potwierdza, że sektor jest odporny nie tylko na covid, ale też recesję.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane