Wyprzedaż w PBG

  • Emil Górecki
opublikowano: 28-03-2012, 00:00

Deweloperskie PBG Erigo, Hydrobudowa i autostradowa Aprivia — o te spółki odchudzi się spółka Jerzego Wiśniewskiego

Energetyka, gaz i ropa — na tych sektorach budowlanki skupi się PBG. Wcześniej jednak zarząd grupy musi sobie poradzić z zadłużeniem, które sięga 1,5 mld zł. Dlatego prawie wszystkie aktywa PBG, które nie mieszczą się w długoterminowej strategii, są na sprzedaż. To m.in. nieruchomości i kamieniołomy, które mają przynieść kilkaset milionów złotych. Niedawno spółka podpisała wstępną umowę sprzedaży Galerii Kujawskiej w Bydgoszczy.

Rynek uwierzył…

Jak poinformował prezes Jerzy Wiśniewski, PBG prowadzi zaawansowane rozmowy o sprzedaży kolejnych aktywów niezwiązanych z główną działalnością — deweloperskiej spółki PBG Erigo, Hydrobudowy Polska i Aprivii.

— Chcemy zakończyć sprzedaż aktywów związanych z kontraktami autostradowymi do końca 2012 r. — mówi Jerzy Wiśniewski, prezes i główny akcjonariusz PBG.

Rynek uwierzył w deklaracje prezesa. Kurs PBG wzrósł wczoraj na zamknięciu o 14,28 proc. — do 38,97 zł za akcję. Zdrożały także papiery Hydrobudowy: o 6,52 proc., do 0,98 zł.

— Pozyskanie inwestora strategicznego jest znacznie bardziej prawdopodobne niż sprzedaż PBG Erigo, Aprivii czy

Hydrobudowy — ocenia Maciej Stokłosa, analityk DI BRE Banku. O poszukiwaniu inwestora strategicznego prezes Wiśniewski informował dwa tygodnie temu. Wczoraj dodał, że proces jest na zaawansowanym etapie. Wybór inwestora powinien się skończyć w drugim kwartale.

Już w przyszłym tygodniu akcjonariusze PBG zdecydują o emisji do 12 tys. obligacji zamiennych na akcje, o wartości nominalnej 100 tys. każda. Ich łączna wartość to 1,2 mld zł. Jednocześnie spółka chce mieć możliwość emisji akcji z prawem poboru dla dotychczasowych akcjonariuszy. Miałoby to być ponad 14 mln sztuk papierów o wartości nominalnej 1 zł każdy. To zarząd ma zdecydować o oprocentowaniu, terminie wykupu, cenie emisyjnej i cenie zamiany na akcje obligacji, a walne — o liczbie oferowanych akcji oraz ich cenie emisyjnej.

…a banki pomagają

Spółka prowadzi rozmowy na temat finansowania pomostowego. Banki zgodziły się na chwilowe podniesienie dopuszczalnych wskaźników zadłużenia, jednak oczekują restrukturyzacji zadłużenia.

— PBG wznowiło politykę komunikacji z rynkiem. Daje to poczucie, że zarząd kontroluje sytuację, jest świadomy szans i zagrożeń. Problemy płynnościowe dotyczą kontraktów drogowych. Firma nadal ma niewykorzystane, duże linie kredytowe, ale są one przeznaczone na finansowanie innych kontraktów — dodaje Maciej Stokłosa.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Emil Górecki

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu