Wyraźny wzrost cen gazu i energii w Europie

opublikowano: 30-03-2022, 19:23

Wiadomość o uruchomieniu przez Niemcy planu alarmowego w związku z obawą zakłóceń dostaw z Rosji przyczyniła się do wzrostu cen gazu i energii na europejskim rynku w środę, informuje Bloomberg.

Gaz z benchmarkowego kontraktu drożał o nawet 15 proc. po tym jak rząd Niemiec wystraszył rynek rozpoczęciem przygotowań do potencjalnych ograniczeń dostaw „błękitnego paliwa” z Rosji na dzień przed zapowiedzianym przez Kreml ujawnieniem mechanizmu przymusowych płatności w rublach za rosyjski gaz. Minister gospodarki Robert Habeck wskazywał na wypowiedzi w Rosji sugerujące możliwość wstrzymania dostaw w przypadku odmowy spełnienia żądań Kremla.

Na giełdzie w Amsterdamie notowania gazu z majowego kontraktu zakończyły się kursem 119,80 EUR za 1 MWh. W czasie sesji dochodził do 125,34 EUR. W Niemczech cena energii elektrycznej z dostawą w maju rosła nawet o 9,3 proc. do 273 EUR.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane