Wzrosną ceny lotów i hoteli

opublikowano: 01-08-2018, 08:48

Silna globalna gospodarka i rosnące ceny ropy naftowej podniosą koszty podróży lotniczych w 2019 r., opłaty wzrosną o 2,6 proc., zaś ceny w hotelach o 3,7 proc., zgodnie prognozują Carlson Wagonlit Travel (CWT) i Global Business Travel Association (GBTA).

W niektórych krajach, w tym w Indiach, Nowej Zelandii, Norwegii, Niemczech i Chile, zwyżka może być jeszcze wyższa i w przypadku cen biletów lotniczych przekroczy poziom 7 proc..

Samolot
Zobacz więcej

Samolot fot. ARC

W przypadku regionu Azji i Pacyfiku zakończony został trwający od trzech-czterech lat okres, kiedy w systemie było dużo możliwości (i) opłaty spadły dość znacząco, potencjalnie bardziej niż powinny by móc mówić o zrównoważaniu – ocenia Michael Valkevich, wiceprezes CWT ds. globalnej sprzedaży i zarządzania programami w regionie Azji i Pacyfiku.

Sądzę więc, że osiągamy obecnie nieco więcej renormalizacji zrównoważonych opłat - dodaje menedżer.

Czerwcowa prognoza Międzynarodowego Zrzeszenia Przewoźników Powietrznych (IATA) zakłada,  że w tym roku stopa zwrotu z biletów lotniczych wzrośnie o 3,2 proc., notując pierwszą dodatnią zmianę od 2011 r., ponieważ silniejsza globalna gospodarka napędza wzrost popytu. Tymczasem ubiegłoroczna prognoza CWT / GBTA przewidywała wzrost cen o 3,5 proc. w 2018 r. 

Raport wskazuje, że rosną koszty linii lotniczych, w tym paliwa i robocizny, a wiodący przewoźnicy próbują podnosić ceny biletów lub dodawać dopłaty paliwowe, aby utrzymać marże.

Prognoza CWT / GBTA na 2019 r. zakłada wzrost stawek hotelowych spowodowany zwiększonym popytem na podróże lotnicze, co zwiększa popyt na pokoje. Oczekuje się, że ceny pokoi wzrosną o ponad 5 proc. w Azji i Europie, o 2,1 proc. w Ameryce Północnej i spadną o 1,3 proc. w Ameryce Łacińskiej.

Valkevich powiedział, że wojna handlowa USA-Chiny nie doprowadziła jeszcze do zauważalnego spadku popytu na podróże służbowe, ale pozostaje to "negatywnym czynnikiem ryzyka" dla branży podróży korporacyjnych.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu