Wzrost importu miedzi do Chin w listopadzie

Dorota Sierakowska, analityk surowcowy DM BOŚ
opublikowano: 09-12-2019, 12:16

W miniony piątek notowania miedzi wystrzeliły mocno w górę. Tym samym, cena tego metalu w Stanach Zjednoczonych zakończyła poprzedni tydzień w okolicach 2,75 USD za funt, czyli na najwyższym poziomie od 4 i pół miesiąca.

W piątek na globalnym rynku pojawiło się sporo optymizmu, wywołanego przede wszystkim lepszymi od oczekiwań danymi makro z amerykańskiego rynku pracy. Oddaliły one nieco obawy o recesję w Stanach Zjednoczonych i pozytywnie wpłynęły na notowania surowców powiązanych z koniunkturą, w tym miedzi.

Z kolei w niedzielę do pozytywnych nastrojów przyczyniły się informacje dotyczące importu miedzi do Chin, który w listopadzie wzrósł o 12,1% w porównaniu z październikiem. Całkowity import miedzi do Państwa Środka w poprzednim miesiącu znalazł się na poziomie 483 tys. ton, co było najwyższym wynikiem od września 2018 r.  Niemniej, w horyzoncie styczeń-listopad 2019 r. import miedzi do Chin wyniósł 4,45 mln ton, czyli o 8,5% mniej niż w analogicznym okresie poprzedniego roku.

Dane dotyczące importu miedzi ogólnie mają pozytywny wydźwięk. Mimo to, cena miedzi dzisiaj rano spada. Wynika to z pewnością z odreagowania po piątkowym znaczącym wzroście. Warto mieć na uwadze także fakt, że nierozwiązany konflikt handlowy USA i Chin nadal kładzie się cieniem na cenach miedzi.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dorota Sierakowska, analityk surowcowy DM BOŚ

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy