
Według danych Federalnego Urzędu Statystycznego w lutym 2023 r. zamówienia w przemyśle Niemiec zwiększyły się o 4,8 proc. w ujęciu miesięcznym przyspieszając zwyżkę z poziomo 0,5 proc. w styczniu po korekcie w dół z 1 proc.
Odczyt okazał się znacząco lepszy od mediany prognoz. Zakładała ona bowiem wyhamowanie wzrostu do zaledwie 0,3 proc. Lutowy wzrost był najwyższym od czerwca 2021 r.
W ujęciu rocznym skorygowanym o liczbę dni pracy, zamówienia były jednak o 5,7 proc. niższe, jednak i w tym przypadku jest pozytywny sygnał, gdyż spadek wyhamował z poziomu 12 proc. w styczniu po korekcie z -10,9 proc.
Wpływ dużych zamówień
Eksperci podkreślają, że lutowy wzrost możliwy był głównie dzięki dużym zamówieniom na pojazdy. Odnotowano również zauważalny wzrost popytu krajowego, który do tej pory poważnie niedomagał.
Nowe zamówienia w sektorze przemysłowym wzrosły w lutym trzeci miesiąc z rzędu i były o 7,3 proc. wyższe niż w listopadzie 2022 r.
Zamówienia krajowe wzrosły o 5,6 proc. miesiąc do miesiąca, a zamówienia zagraniczne zwiększyły się o 4,2 proc. Zamówienia napływające ze strefy euro urosły o 8,9 proc. podczas gdy zamówienia z reszty świata wzrosły tylko o 1,4 proc.