Xi zapowiada, że chińska szczepionka na Covid-19 będzie globalnym dobrem publicznym

opublikowano: 18-05-2020, 13:58

Kiedy szczepionka będzie już dostępna, Chiny uczynią ją globalnym dobrem publicznym, obiecał prezydent Xi Jinping podczas wystąpienia w Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).

Wypowiedź prezydenta Chin pojawia się w momencie nasilenia obaw, że kiedy szczepionka na koronawirusa będzie już dostępna, kraje będą kierowały się przede wszystkim własnym interesem w jej stosowaniu.

Xi Jinping, prezydent Chin
REUTERS/Jason Lee/FORUM

- Opracowanie i wdrożenie szczepionki Covid-19 w Chinach, kiedy będzie dostępna, stanie się globalnym dobrem publicznym, co będzie wkładem Chin w zapewnienie dostępności i przystępności szczepionek w krajach rozwijających się – ogłosił Xi podczas wystąpienia na forum Światowego Zgromadzenia Zdrowia.

Prezydent ogłosił także, że Chin przeznaczą 2 mld USD w ciągu dwóch lat na wsparcie walki z pandemiami, szczególnie w krajach rozwijających się.

Chiny prowadzą już testy na ludziach pięciu szczepionek. W czerwcu mają zatwierdzić do prób kolejne.

Pascal Soriot, prezes koncernu farmaceutycznego AstraZeneca mówił niedawno, że Wielka Brytania będzie traktowana priorytetowo w przypadku opracowywanej przez Uniwersytet Oksfordzki szczepionki. Paul Hudson, szef francuskiego koncernu Sanofi mówił początkowo, że szczepionka spółki będzie wykorzystana najpierw w USA, które sfinansowały prace nad nią. Potem mówił, że szczepionka będzie dostępna dla wszystkich.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane