Zająkała: Nie ma jeszcze decyzji o kupnie czołgów

opublikowano: 23-05-2007, 11:15

Nie ma jeszcze decyzji Sztabu Generalnego o  jaki typ czołgów uzupełnione zostaną zasoby polskiej armii. Rozpatrywana jest możliwość kupna od Niemiec 116 leopardów, zakupu polskich PT 91 Twardy bądź kupna innego czołgu - powiedział w środę w Sejmie wiceminister obrony Marek Zająkała.

Zająkała odpowiadał na pytania posłów LPR Wiolda Bałażaka i Antoniego Ssnowskiego o doniesienia prasowe na temat zakupu leopardów od Niemiec.

Wiceminister wyjaśnił, że nie ma żadnych zobowiązań wobec Niemiec, z których wynikałby wybór leopardów. Decyzja jakie czołgi kupić ma zapaść do 30 czerwca - mówił Zająkała.

Wyjaśnił też, że obecnie polskie wojsko posiada 128 leopardów, 580 przestarzałych już czołgów T 72 i 232 czołgów PT 91 Twardy. Plany wojska przewidują wycofywanie T 72. Do 2012 r. w armii mają zostać tylko 3 bataliony tych czołgów.

Wiceminister podał, że Bumar Łabędy wynegocjował już i podjął prace nad przejęciem serwisowania posiadanych przez polskie wojsko leopardów. Ograniczy to koszty ich utrzymania, ponieważ dotychczas serwis musiał być wykonywany w Niemczech. Fabryka amunicji w Pionkach wytwarza już amunicję 120 mm do leopardów - przypomniał.

Zająkała zaznaczył, że ewentualny zakup leopardów będzie się wiązał z wynegocjowaniem umowy offsetowej, która - oprócz serwisu w Polsce - powinna pozwolić na przekazanie technologii modernizacji leopardów do wyższych klas i uzyskania części zamiennych.

Zaznaczył, że takie rozwiązanie pozwoliłoby na związanie się z technologicznie bardziej rozwiniętym partnerem. Posiadane od 2003 roku czołgi sprawdzają się w szkoleniu i mają 90 proc. sprawność techniczną - mówił wiceminister.

Podał też, że obecne koszty utrzymania leopardów w polskiej armii są wyższe niż PT 91 Twardy głównie przez serwis w Niemczech. Jednak, jeśli w ramach offsetu i negocjacji Polska uzyska dokumentację do serwisowania i modernizacji leopardów, koszty stałyby się porównywalne - zaznaczył Zająkała. Przypomniał, że szczegółowe koszty eksploatacji maszyn są tajne.(PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Kariera / Zająkała: Nie ma jeszcze decyzji o kupnie czołgów