Zakaz mówienia po polsku w brytyjskim Lidlu

opublikowano: 07-11-2014, 08:01

W supermarkecie Lidl w Kirkcaldy zakazano mówić polskim pracownikom po polsku. Polska ambasada podjęła interwencję.

Polscy pracownicy nie mogą mówić po polsku nie tylko w sklepie podczas wykonywania obowiązków, ale także na przerwach. Argument pracowników, że wielu klientów sklepu to Polacy, którzy nie mówią po angielsku, został odrzucony przez kierownictwo. 

Bloomberg

- To bardzo smutne być zmuszonym do mówienia po angielsku do ludzi, którzy nie rozumieją tego języka i czują się zagubieni, bo oczekiwali, że będą mogli porozumieć się po polski  - powiedział anonimowo jeden z pracowników supermarketu.

Polscy pracownicy Lidla w Kirkcaldy zamierzają zwrócić się w tej sprawie do niemieckiej centrali spółki. Kierownictwo supermarketu przekonuje, że porozumiewanie się pracowników wyłącznie w języku angielskim przyniesie korzyść wszystkim klientom.

- Myślę, że to jeden z najdziwniejszych pomysłów, o których słyszałem w życiu – powiedział Polak, klient Lidla w  Kirkcaldy. - Nie mogą sobie wyobrazić odwrotnej sytuacji, kiedy brytyjskiemu pracownikowi nie pozwala się mówić po angielsku do brytyjskiego klienta gdziekolwiek w Europie – dodał.

Interwencję w tej kontrowersyjnej sprawie podjęła polska ambasada w Londynie. W liście do dyrekcji Lidla uznała za wyraz dyskryminacji wydany pracownikom zakaz mówienia po polsku w czasie przerw. Ambasada podkreśla, że świat zglobalizował się, Lidl na swojej stronie internetowej przedstawia się jako firma europejska o globalnych ambicjach, a zdolność porozumiewania się jej personelu w różnych językach - w tym po polsku - powinna być postrzegana nie jako problem, lecz element konkurencyjnej przewagi, ponieważ służy lepszej obsłudze klienta.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, dailymail.co.uk

Polecane