Zaległości Polaków wzrosły do 37,3 mld zł

opublikowano: 11-10-2012, 00:00

Już 2,21 mln osób nie spłaca kredytów w terminie. Na szczęście są to niewielkie kwoty.

Sytuacja na rynku pracy nie jest różowa, ale na razie nie odbija się na spłacających kredyty. We wrześniu liczba klientów banków niespłacających kredytów terminowo wynosiła 2,21 mln i w porównaniu z czerwcem wzrosła o 0,9 proc. — wynika z raportu InfoDług.

Odsetek klientów z problemami to 5,8 proc. Średnia kwota zaległych zobowiązań wzrosła o 268 zł, do 16,72 tys. zł. W sumie przeterminowane należności wynoszą 37,3 mln zł wobec 36,1 mld zł w czerwcu. Zdaniem ekspertów, nie ma jednak powodów do obaw.

— Aż 62 proc. łącznej kwoty przeterminowanych płatności to długi o wartości mniejszej niż 5 tys. zł. Dla niektórych jest to istotna kwota w odniesieniu do zarobków, ale znaczna część dłużników przy zwiększonej dyscyplinie budżetu domowego i sukcesywnej spłacie powinna sobie z takim zadłużeniem poradzić — mówi Marcin Ledworowski, wiceprezes BIG InfoMonitor. Najwięcej niesolidnych dłużników jest na Śląsku — ponad 320 tysięcy, najmniej — 46 tys. na Podlasiu.

W przeliczeniu na 1 tys. mieszkańców najgorzej wypada Zachodniopomorskie i Lubuskie, gdzie odsetek nieterminowo spłacających wynosi odpowiednio 8,2 i 7,4 proc. Najsolidniej długi spłacają mieszkańcy Podkarpacia 3,3 proc., przy średniej w Polsce 5,8 proc. Autorzy raportu zajęli się też kartami kredytowymi. W Polsce ma je 4,9 mln osób, przeciętny klient banku ma 1,2 karty, 6 proc. ma w portfelu trzy i więcej kart, a 26 tys. osób ma pięć i więcej.

— Polską specyfiką są niskie limity na kartach, dominują kwoty od 1 do 3 tys. zł. W efekcie zadłużenie na kartach ma 10-procentowy udział we wszystkich udzielonych przez banki kredytach konsumpcyjnych — mówi Andrzej Topiński, główny ekonomista Biura Informacji Kredytowej

Wykorzystanie limitu na karcie kredytowej wynosi średnio około 40 proc., choć zastrzega, że statystyka nie jest dokładna, bo niektóre banki informują o stanie zadłużenia, lecz nie podają wysokości limitów zadłużenia przyznanych dla kart kredytowych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Grzegorz Nawacki

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy