Ważne, żeby plusy nie przesłoniły minusów
Zalety i wady usługi Ważne, żeby plusy nie przysłoniły minusów
Ważne, żeby plusy nie przesłoniły minusów
Korzyści podatkowe
W przypadku leasingu operacyjnego raty leasingowe stanowią w całości koszt uzyskania przychodu, w wyniku czego biorca usługi płaci niżcze podatki.
W przypadku finansowania w drodze leasingu kapitałowego klient sam amortyzuje przedmiot leasingu podczas trwania umowy.
Korzyści bilansowe
Leasing operacyjny nie jest wliczany do wartości aktywów bilansowych, więc suma aktywów nie ulega zmianie przy jednoczesnym wzroście zysku.
Leasing operacyjny nie jest uwidaczniany jako zobowiązanie w bilansie leasingobiorcy, nie powiększa zadłużenia i pomaga w podtrzymaniu dobrego wizerunku firmy.
Poprawa sprawozdań finansowych
Możliwość odliczania rat leasingowych dla potrzeb podatku dochodowego wpływa na poprawę sprawozdań finansowych.
Łatwiejsze zarządzanie środkami trwałymi
Umowa leasingu zawarta na czas określony pozwala na dokładne określenie założeń gospodarowania środkami trwałymi, co jest szczególnie ważne przy ustalaniu długoterminowych budżetów.
Uwolnienie zamrożonych środków
Leasing zwrotny umożliwia uwolnienie środków zamrożonych w zakupionym sprzęcie, co bardzo korzystnie wpływa na przepływy pieniężne w firmie.
Wady
W ogólnym rozrachunku leasing jest znacznie droższy od kredytu.
Leasingodawca nie ma obowiązku zapewnienia tzw. używalności rzeczy, czyli utrzymywania jej w stanie umożliwiającym normalne, gospodarcze używanie.
Naruszenie umowy (opóźnienie w zapłacie kolejnych rat) pociąga bardzo surowe konsekwencje, na czele z prawem leasingodawcy do rozwiązania umowy.
Nawet w przypadku utraty przedmiotu leasingu usługobiorca ma obowiązek zapłaty kolejnych rat.
Przedmiot leasingu pozostaje własnością finansującego, co może mieć fatalne skutki w przypadku upadłości firmy leasingowej, gdyż może on zostać przejęty przez wierzycieli leasingodawcy.
Leasingobiorca nie może domagać się usunięcia na koszt leasingodawcy wad rzeczy leasingowanej (wyjątek stanowią jednak wady, które powstały na skutek okoliczności, za które leasingodawca ponosi odpowiedzialność).
Umowa leasingu zawsze zawarta jest na czas oznaczony.
Przedmiotem leasingu nie mogą być prawa.
W przypadku, gdy leasingodawca korzysta z kredytu na zakup przedmiotów, które zamierza oddać w leasing, może dojść do sytuacji, w której kredytodawca wniesie zastrzeżenia dotyczące zdolności kredytowej leasingobiorcy i zażąda zabezpieczeń na przedmiocie leasingu.
Podpis: MAB, IPO