Zaskakująca podwyżka stóp w Rumunii

opublikowano: 08-01-2018, 13:21
aktualizacja: 08-01-2018, 13:22

Bank centralny Rumunii niespodziewanie podwyższył stopy procentowe w poniedziałek, donosi Reuters.

Większość ekonomistów spodziewała się, że bank centralny Rumunii utrzyma główną stopę na poziomie 1,75 proc. Tak się nie stało. Bank zdecydował o jej  podwyższeniu o 25 pkt. bazowych do 2,0 proc. Stopa depozytowa wzrosła do 1,0 proc., a pożyczek do 3,0 proc.  Obie o 25 pkt. bazowych.
 
Ankietowani przez Reutersa analitycy spodziewają się wzrostu głównej stopy w Rumunii do 2,75 proc na koniec tego roku.

Zobacz więcej

fot. Bloomberg

Wcześniej w poniedziałek pisaliśmy, że choć większość ekonomistów nie wierzyła w podwyżkę stóp w Rumunii w poniedziałek, to spodziewali się jej w najbliższych miesiącach. Przemawiały za tym dane. Inflacja wzrosła w Rumunii do najwyższego poziomu od czterech lat, a tempo wzrostu gospodarczego w trzecim kwartale sięgnęło prawie 9 proc.

- Wzrost inflacji skłoni włodarzy polityki monetarnej do „pociągnięcia za spust” nawet w tym miesiącu – mówił Bloombergowi  Marcin Kujawski, ekonomista banku Nomura International w Londynie.

Wskazywał jednocześnie, że przeciwko podwyżce stóp przemawiają wciąż niskie inwestycje.

Rynek pieniężny uwzględniał już podwyżkę stóp. Trzymiesięczna stopa pożyczek międzybankowych ROBOR wzrosła o 120 pkt bazowych przez ostatnie sześć miesięcy i była największa od trzech lat, przekraczając 2 proc.   

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu