Zaskakujące spowolnienie hiszpańskiej gospodarki

opublikowano: 31-07-2018, 12:23

Hiszpańska gospodarka nieoczekiwanie spowolniła w II kwartale 2018 r. Zbiegło się to w czasie z przejęciem władzy przez partię socjalistyczną po nagłej zmianie rządu.

PKB Hiszpanii zwiększył się w okresie kwiecień-czerwiec o 0,6 proc., wynika z  danych Narodowego Instytutu Statystycznego. To najsłabszy wynik od 2014 r. i niższy od mediany ekonomistów, która wynosiła 0,7 proc. 

Eksperci podkreślają przede wszystkim, znaczący, bo aż o ponad połowę spadek tempa wzrostu konsumpcji gospodarstw domowych.

Choć gospodarka Hiszpanii nadal osiąga lepsze wyniki niż jej konkurenci w strefie euro, przechodzi jednak w chłodniejszą fazę wzrostu po ekspansji, która osiągnęła 3-proc. wzrost w ciągu trzech kolejnych lat. Wszelkie oznaki ostrzejszego spowolnienia mogą okazać się wyzwaniem dla nowego socjalistycznego premiera Pedro Sancheza, którego plan gospodarczy stoi przed trudną próbą przejścia przez parlament, w którym brakuje mu większości.

Hiszpańska gospodarka trzyma się, ale wkraczamy w spowolnienie - powiedział Angel Talavera, ekonomista Oxford Economics. Konsumpcja była rozczarowująca, a eksport odnotował znaczny spadek. Przez resztę roku zapewne będziemy obserwować wzrost PKB w notowanym obecnie zakresie – dodaje ekonomista.

Dysponując zaledwie 84 miejscami w 350-osobowym parlamencie, Sanchez będzie musiał stawić czoła rosnącym apelom o nowe wybory, jeśli nie będzie w stanie udowodnić, że może uchwalić kluczowe ustawy. Zgodnie z planem wydatków, rząd spodziewa się, że w tym roku deficyt wyniesie 2,7 proc. PKB. To poniżej 3-procentowego limitu Unii Europejskiej, ale wciąż jest wyższy niż poprzedni cel wynoszący 2,2 proc.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu