Czytasz dzięki

Zdrowsze życie bez encefalopatii wątrobowej

PROF. ANATOL PANASIUK, hepatolog, Klinika Chorób Zakaźnych i Hepatologii UM w Białymstoku
opublikowano: 21-03-2017, 22:00

Marskość wątroby w Polsce spowodowana jest najczęściej nadużywaniem alkoholu oraz wirusami wzw B i C.

 W marskości u większości osób występują zaburzenia psychoruchowe, które przejawiają się zaburzeniami koncentracji i zmniejszoną szybkością reakcji na bodźce w otoczeniu. Encefalopatia wątrobowa jest przewlekłą chorobą, której początkiem jest minimalna encefalopatia bez zaburzeń świadomości, a końcem śpiączka wątrobowa.

Encefalopatia wątrobowa obejmuje całą gamę zaburzeń neurologicznych oraz psychiatrycznych, dotyczących sfery intelektualnej, poznawczej oraz osobowości.

Najprościej dzielimy ją na ukrytą i jawną. Jawna encefalopatia,

stopień 1 i wyżej, cechuje się widocznymi objawami neurologicznymi — zaburzeniami rytmu snu i czuwania, zapominaniem, trudnościami w liczeniu, pobudzeniem, euforią, słowotokiem. W stadium 2 występuje dezorientacja, zaburzenia osobowości, nieadekwatne zachowania, senność, splątanie, otępienie, urojenia. Chory ma problem z zadbaniem o siebie, płaceniem rachunków, wyrażaniem swoich myśli, zapominaniem podstawowych słów. Wraz z postępem choroby przestaje

rozpoznawać bliskie osoby oraz okolicę, w której mieszka, często się gubi, nie pamięta, jak wrócić do domu. Taka osoba przestaje być samodzielna, wymaga ścisłej opieki lekarskiej w warunkach szpitalnych i częstych wizyt kontrolnych.

Czy można wyleczyć encefalopatię wątrobową? Jedyną metodą całkowitego wyleczenia chorego jest przeszczep wątroby. W styczniu 2017 r. przeszczepiono wątrobę 37 chorym, podczas gdy w lutym wykonano już tylko 21 transplantacji tego

narządu — na przeszczep obecnie oczekuje 161 pacjentów i jest to grupa chorych, która w pierwszej kolejności powinna zostać poddana innowacyjnej terapii ryfaksyminą, trwającej minimum 6 miesięcy, wdrożonej i monitorowanej przez specjalistę hepatologa lub transplantologa.

Profesor Anatol Panasiuk jest autorem pierwszej polskiej monografii „Encefalopatia wątrobowa” wydanej w 2016 r. przez PZWL.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PROF. ANATOL PANASIUK, hepatolog, Klinika Chorób Zakaźnych i Hepatologii UM w Białymstoku

Polecane