ZE PAK ostrzega: nie pokryjemy kosztów produkcji energii

opublikowano: 18-11-2022, 12:34
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Limit cen energii elektrycznej, określony w rozporządzeniu Rady Ministerów, nie pozwoli uzyskiwać przychodów pokrywających w całości koszty wytarzania - szacuje ZE PAK.

Spółka zwraca uwagę, że koszt zużytego paliwa, z uwzględnieniem kosztu transportu i składowania, który może zostać wykorzystany do wyliczenia limitu ceny sprzedaży energii przez spółkę, został ograniczony do poziomu 7,8 zł/GJ.

Tymczasem jednostkowy koszt zakupu węgla brunatnego przez spółkę wyrażony w zł/GJ, zarówno w roku 202, jak i 2022 przewyższał poziom ustalony w rozporządzeniu.

“Spółka zakłada, że w związku z zamykaniem kolejnych eksploatowanych odkrywek, a co za tym idzie niższym prognozowanym wolumenem dostaw węgla, jednostkowy koszt zakupu węgla brunatnego w 2023 roku wzrośnie w porównaniu do poziomu wynikającego z planowanego wykonania kosztów roku 2022” - dodano.

Przed końcem roku firma ma dokładnie oszacować wpływ rozporządzenia na rentowność.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane