Zlikwidowano jedną z najstarszych bibliotek w Polsce!

Od początku 2017 r. przestanie funkcjonować jedna z najważniejszych nstytucji kultury na Mazowszu, siódma najstarsza biblioteka w Polsce. Towarzystwo Naukowe Płockie straciło źródła finansowania, przez co prawie pół miliona pozycji przestanie być udostępnianych czytelnikom.

Założona w 1820 r. Biblioteka im. Zielińskich posiada status biblioteki naukowej. Księgozbiór liczy ponad 403 tys. jednostek, a do kolekcji specjalnej należy ok. 16 tys. zabytkowych woluminów, z czego ponad 8,5 tys. zapisano dotychczas w formie cyfrowej. Wśród zabytków są takie dzieła, jak pierwodruk prac Kopernika czy strona Biblii z IX wieku. 

Ogłoszenie tej treści pojawiło się na stronach Towarzystwa. Wzywa ono korzystających z księgozbioru do szybkiego zwrotu książek.
Zobacz więcej

Ogłoszenie tej treści pojawiło się na stronach Towarzystwa. Wzywa ono korzystających z księgozbioru do szybkiego zwrotu książek.

W zbiorach starodruków Biblioteki im. Zielińskich znajdują się m.in. pochodzące z XV wieku inkunabuły, jak "Expositio super toto Psalterio" Johannesa de Turrecrematy, najstarszy polski druk tłoczony, wydany w Krakowie w 1474 r. oraz Biblia z 1478 r. pochodząca z drukarni Antoniusa Kobergera w Norymberdze, a także "Boska Komedia" Alighieri Dantego z 1487 r., "Kronika świata" Wernera Rolewincka z 1492 r. i pierwsze wydanie "De revolutionibus orbium coelestium" Mikołaja Kopernika z 1543 r.

Placówka posiada również pierwszą na świecie książkę o rakietach "Artis magnae artilleriae pars prima" Kazimierza Siemienowicza z 1650 r., "Statut Łaskiego", z najstarszym drukowanym tekstem "Bogurodzicy", z 1506 r. oraz jedyne w polskich zbiorach pierwsze wydanie kompletu 80 grafik "Los Caprichos" Francisco Goi z 1799 r. Jest tam także bogaty zbiór prasy, w tym z XIX wieku, oraz książek wydawanych po 1945 r.

Zamiast wnioskowanych 741 tys złotych Towarzystwo otrzyma niespełna 60 tysięcy, co spowoduje zamknięcie dla czytelników zbiorów druków po 1945 r. Pozostałe, najcenniejsze pozycje, dostępne będą tylko dla naukowców i to po wcześniejszej zapowiedzi. 

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego tłumaczy, że zmniejszenie dotacji wynikało z ujęcia we wniosku kosztów działalności Towarzystwa, a nie samej Biblioteki. Choć zarządzający księgozbiorem odrzucają ten zarzut, to pewne jest, że jedna z najstarszych bibliotek w Polsce za kilka dni przestanie istnieć.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin Dobrowolski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Historii / Zlikwidowano jedną z najstarszych bibliotek w Polsce!