Złoty ma szansę na dalsze wzrosty

Mariusz Potaczała
opublikowano: 03-06-2002, 00:00

Miniony tydzień uznać należy za okres wyjątkowo pomyślny dla europejskiej waluty. Kurs EUR/USD systematycznie zyskiwał — do 0,939. W tym okresie kurs euro zanotował najwyższy od lutego 2001 r. poziom 0,9418. Przyczyn umocnienia się europejskiej waluty trudno upatrywać w nagłej poprawie sytuacji gospodarczej strefy euro. W pierwszym kwartale dynamika PKB w eurolandzie wyniosła zaledwie 0,2 proc. W tym samym okresie gospodarka amerykańska rozwijała się w tempie 5,6 proc. (po rewizji). Mimo to sentyment inwestorów w stosunku do dolara wciąż pozostaje negatywny. Tymczasem jedynym pozytywnym sygnałem dla euro było w ostatnim czasie opublikowanie zdecydowanie lepszych niż oczekiwano danych o nastrojach w niemieckim biznesie.

Przełamanie kluczowej bariery w okolicach 0,93-0,933 UE/USD potwierdziło ogromną siłę trendu wzrostowego euro. W najbliższych dniach ewentualną korektę do 0,931- -0,933 radzimy wykorzystywać do zakupu euro. Krótkoterminowo oczekujemy bowiem wzrostu do 0,946, a w dalszym horyzoncie do 0,96.

Ze względu na ważne wydarzenia więcej miejsca chciałbym poświęcić japońskiej walucie. W poprzednim komentarzu zwracaliśmy uwagę na możliwość kolejnych interwencji Banku Japonii, mających na celu osłabienie jena. Na czwartkowej sesji azjatyckiej USD/JPY spadł poniżej 123. Brak jakiegokolwiek odzewu ze strony BoJ sprzyjał dalszemu umacnianiu japońskiej waluty. Trend ten chwilowo przyhamowany został komunikatem agencji ratingowej Moody’s, która obniżyła ocenę japońskiego długu. Osłabienie jena było jednak krótkotrwałe. Wkrótce potem bank centralny już trzeci raz w ciągu ostatnich dwóch tygodni interweniował, skupując dolary za rodzimą walutę. Efektem piątkowych działań banku był wzrost kursu USD/JPY z okolic 123 do 124,6. Na zakończenie tygodnia kurs jena ustabilizował się nieznacznie powyżej 124.

W Polsce miniony tydzień przyniósł wzrost wartości złotego. Podczas piątkowej sesji kurs USD/PLN spadł do poziomu 4,025 wobec 4,085 na początku tygodnia. Umocnienie wspólnej waluty na rynkach zagranicznych przyniosło w końcu tygodnia wzrost EUR/PLN w okolice 3,79 zł. Na umocnienie złotego wpłynęło kilka elementów. Kluczowym wydarzeniem była decyzja RPP, która obcięła wszystkie stopy procentowe. Z komunikatu, który ukazał się po spotkaniu rady z ministrem finansów, wynika, iż bank centralny nie będzie dokonywał żadnych zmian w polityce kursowej. Nie miała wpływu na złotego publikacja danych o deficycie obrotów bieżących w kwietniu.

W związku z utrzymującym się trendem spadkowym dolara, w przyszłym tygodniu oczekujemy testowania wsparcia kursu na poziomie 4,005 zł. W przypadku jego przebicia, złoty może się umocnić nawet do 3,98. Ważnym poziomem oporu pozostaje obecnie poziom 4,055-4,06. Poziom ten sugerujemy wykorzystać do sprzedaży walut. Poziom EUR/PLN w okolicy 3,745 rekomendujemy wykorzystać do zakupu euro.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mariusz Potaczała

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Złoty ma szansę na dalsze wzrosty