Złoty odrabiał straty

Karolina Bojko-Leszczyńska, EFIX Dom Maklerski S.A.
opublikowano: 05-09-2016, 16:24

Złotówka rozpoczęła tydzień od odrabiania strat z ostatnich kilku dni względem głównych walut. Dzisiejszy brak Amerykanów (brak sesji w USA z uwagi na Święto Pracy) sprawia, że zmienność na rynku walutowym nie jest zbyt duża.

USD/PLN

Po silnych wzrostach obserwowanych w końcówce sierpnia, kurs USD/PLN w czwartek i w piątek w zeszłym tygodniu testował istotny poziom oporu – 3,9330, gdzie wypada dno poprzedniej fali spadkowej. Opór ten jest kluczowy, gdyż jego sforsowanie będzie oznaczało, że ostatnie odbicie z połowy sierpnia jest korektą nie tylko fali spadkowej z połowy lipca, ale całej sekwencji w dół z końcówki czerwca (patrz wykres). Obecnie kurs tej pary znajduje się wewnątrz strefy, w której modelowo ruch korekcyjny powinien się zakończyć – 3,8940 – 3,9230 (50% i 61,8% zniesienie trwających od połowy lipca spadków).

 Dopóki kurs nie wróci powyżej poziomu 3,9330, to obraz techniczny pary USD/PLN pozostaje niezmieniony w średnim terminie. Zgodnie z obowiązującym scenariuszem obecne odbicie jest czwartą falą w strukturze spadkowej budującej się od końcówki czerwca br. Oznacza to, że po jej zakończeniu na omawianej parze powinniśmy oglądać jeszcze przynajmniej jedną falę spadkową. Istotne wsparcia na notowaniach USD/PLN są kształtowane przez minima z czerwca oraz linię trendu wzrostowego z genezą w maju ubiegłego roku (3,77 – 3,80).

EUR/PLN

Wzrost kursu EUR/PLN powyżej poziomu 4,35 w zeszłym tygodniu stanowił techniczny sygnał, że wzrostowe odbicie z 11 sierpnia stanowi przynajmniej korektę fali spadkowej z 24 czerwca. Odbicie zatrzymało się w piątek na poziomie 50% zniesienia tych spadków (4,38) i dzisiaj kurs omawianej pary próbuje wrócić poniżej średnioterminowej linii trendu wzrostowego z kwietnia ubiegłego roku (patrz wykres). Minimalny, modelowy zasięg korekty wzrostowej został już osiągnięty, ale odbicie może dotrzeć nawet do okolic poziomu 4,41 (61,8% zniesienie). W tym scenariuszu po zakończeniu wzrostowej korekty i kontynuacji ruchu w dół, istotne wsparcia kształtowane będą przez 50% zniesienie sekwencji wzrostowej z kwietnia 2015 roku oraz tegoroczne minima (4,2360-4,26).

 GBP/PLN

Notowania GBP/PLN w miniony piątek poprawiły wyznaczone dzień wcześniej lokalne maksima (5,2150). Po chwilowym cofnięciu dzisiaj po południu ponownie do głosu doszła strona popytowa. Odbicie na tej parze widzimy od połowy sierpnia. Po sforsowaniu okolic poziomu 5,15 który wyznacza dno fali spadkowej wykształconej w dniach 21 czerwca – 11 lipca otrzymaliśmy techniczny sygnał, że kurs koryguje całą sekwencję spadkową z genezą w maju br. Tym samym pierwszy kluczowy opór wyznacza 38,2% zniesienie tej sekwencji na poziomie 5,2516. Nie jest jednak wykluczone, że korekta wzrostowa będzie nawet większa i dotrze nawet do okolic poziomu 5,4750 (61,8% zniesienie wspomnianej sekwencji oraz linia trendu spadkowego poprowadzona po ostatnich szczytach z maja i czerwca).

 

Kurs tej pary w połowie sierpnia dotarł do górnego ograniczenia istotnej strefy średnioterminowych wsparć wyznaczanej przez długoterminową linią trendu wzrostowego poprowadzoną od 2008 roku oraz 61,8% zniesienie sekwencji wzrostowej z genezą w lipcu 2008 r. (strefa 4,81 – 4,89 – patrz wykres). Obrona tego wsparcia skutkowała dynamicznym odbiciem, które oglądamy od dwóch tygodni. Obecnie ciężko stwierdzić, czy struktura spadkowa z końcówki listopada 2015 roku uległa już wypełnieniu (korekta ABC umocnienia funta szterlinga do złotego trwającego od 2008 do 2015 roku), czy też po obecnym odbiciu (które byłoby falą czwartą) spadki na tej parze będą w średnim terminie kontynuowane. Pokonanie poziomu 5,26 zanegowałoby drugi z wymienionych wariantów (wykształcenie impulsu spadkowego w listopadzie 2015), ale nie oznacza że struktura spadkowa nie może ulec rozbudowaniu.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Karolina Bojko-Leszczyńska, EFIX Dom Maklerski S.A.

Polecane