Złoty pod presją

Dorota Strauch
opublikowano: 09-05-2012, 00:00

WALUTY

Wkrótkim terminie nagromadzenie negatywnych dla rynków finansowych czynników może utrzymać złotego pod presją i skierować kurs EUR/PLN powyżej bariery 4,20 zł. Uważamy jednak, że deprecjacja złotego będzie ograniczona, co w przypadku EUR/PLN oznacza zwyżki do 4,25-4,30 zł. Do silniejszego osłabienia konieczne byłoby naszym zdaniem istotniejsze pogorszenie perspektyw zarówno gospodarczych, jak i fiskalnych w Europie. Ponieważ jednak czynniki ryzyka w dużej mierze są zdyskontowane przez rynki, ogranicza to skalę wzrostu awersji do ryzyka, a więc i osłabienia złotego. W dłuższej perspektywie nadal oczekujemy, że kurs euro wróci na niskie poziomy z początku roku, czemu w drugiej połowie 2012 r. powinny sprzyjać m.in. sygnały poprawy kondycji gospodarki europejskiej.

Nie oczekujemy znacznych zwyżek kursu CHF/PLN w najbliższych miesiącach, równie ograniczone jest naszym zdaniem pole do jego spadków. Oczekiwane przez nas osłabienie złotego w krótkim terminie może jednak skierować kurs franka ponad barierę 3,50 zł. Nawet jednak w przypadku wzrostu kursu EUR/PLN do poziomu 4,30 zwyżka kursu CHF/PLN nie powinna sięgnąć poziomów z przełomu roku (3,70 zł) i wyhamuje naszym zdaniem pod poziomem 3,60 zł. Z kolei wraz z powrotem kursu EUR/PLN na niższe poziomy w drugiej połowie roku notowania złotego względem franka powinny naszym zdaniem znaleźć się poniżej 3,50 zł.

Dorota Strauch, Raiffeisen

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dorota Strauch

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy