Złoty pod presją

Daniel Kostecki, Analityk Rynków Finansowych, X-Trade Brokers DM S.A.
opublikowano: 23-04-2013, 16:57

Złotemu dziś nic nie pomagało.

Nasza waluta traciła bardzo gwałtownie na wartości w relacji do wszystkich głównych światowych walut, pomimo nieco niższej stopy bezrobocia i spadku rentowności polskich obligacji.

Wtorek przynosi największe jednodniowe osłabienie w relacji do euro od początku marca. Kurs EURPLN dość dynamicznie zwyżkował z dziennego minimum przy 4,10 do poziomu 4,14. Podobny ruch obserwowaliśmy na parze USDPLN oraz CHFPLN. Pierwsza z nich od dzisiejszego dołka rosła o 5 groszy, a druga o 3 grosze. Przyczyn dla tak szybkiej wyprzedaży złotego można szukać zarówno w czynnikach wewnętrznych, jak i zewnętrznych. Już wczoraj niekorzystnie na rynek wpłynęła informacja o rewizji w dół polskiego PKB, o której pisaliśmy w ostatnim komentarzu. Dziś natomiast oliwy do ognia dolał słaby odczyt danych o sprzedaży detalicznej. W marcu w relacji rocznej sprzedaż wzrosła zaledwie o 0,1 proc., podczas gdy konsensus rynkowy zakładał publikację na poziomie 0,7 proc. Co więcej, na złotego wpływa również fatalny odczyt indeksu PMI dla niemieckiego przemysłu i sektora usług.  Pierwszy z nich spadł do poziomu, który był obserwowany ostatnio 4 miesiące temu. Rynek oczekiwał odczytu równego 49 pkt., a tymczasem publikacja negatywnie zaskoczyła odczytem na poziomie 47,9 pkt. Natomiast indeks dla przemysłu zawędrował na poziom najniższy od 6 miesięcy i cofnął się pod graniczny poziom 50 pkt., wynosząc 49,2 pkt. Należy jednak zaznaczyć, że są to wstępne odczyty za kwiecień i będą jeszcze rewidowane. Na powyższe dane gwałtownym spadkiem zareagował eurodolar, który zniżkował dość szybko pod poziom 1,3000. Dziś złotemu nie pomagają ani rekordowo niskie rentowności 10-letnich polskich obligacji (minimum na poziomie 3,279 proc.), ani niższe bezrobocie, które spadło w marcu do 14,3 proc. z 14,4 proc. miesiąc wcześniej.

Z punktu widzenia analizy technicznej w kluczowym miejscu znajduje się para USDPLN. Mowa tutaj o poziomie 3,19-3,20. Jest to dość znaczący opór,  wynikający ze szczytów z końca lutego oraz połowy marca. Przekroczenie tego obszaru może wiązać się z dalszą wyprzedażą polskiej waluty w kierunku 3,24. Z kolei obrona oporu powinna w konsekwencji sprzyjać kontynuacji trendu, umacniając polska walutę ponownie do poziomu 3,10.

Jutrzejszy dzień jest dość ubogi w publikacje makroekonomiczne. Jednak inwestorzy na pewno zwrócą uwagę na odczyt indeksu Instytutu Ifo. Jest to indeks obrazujący nastroje wśród niemieckich przedsiębiorców. Odczyt tych danych będzie bardzo interesujący w kontekście dzisiejszych zaskakująco słabych indeksów PMI dla Niemiec. Konsensus rynkowy zakłada ukształtowanie się indeksu na poziomie 106,2 pkt. wobec 106,7 pkt. miesiąc wcześniej.  We wtorek o godzinie 16:26 euro kosztowało 4,13 złotego, dolar 3,17, frank 3,37, a funt 4,84 złotego.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Daniel Kostecki, Analityk Rynków Finansowych, X-Trade Brokers DM S.A.

Polecane