Złoty silniejszy, wraz z coraz mniej prawdopodobnym atakiem na Syrię

  • Przemysław Kwiecień
10-09-2013, 16:15

Dzisiejsze umocnienie złotego, a w konsekwencji wybicia się dołem z kanału wzrostowego, jest efektem spadku prawdopodobieństwa ataku Stanów Zjednoczonych na Syrię.

Władze Syrii przyjęły propozycję Rosji odnośnie oddania broni chemicznej pod nadzór inspektorów międzynarodowych. Natomiast rzecznik Białego Domu skomentował ten fakt jako pozytywny i dający szansę na przełom. To zaś przełożyło się na wzrosty wartości większości ryzykownych aktywów, w tym także walut z naszego regionu oraz na spadki cen ropy, złota, par z jenem i frankiem.

W kolejnych godzinach na złotego największy wpływ powinny cały czas wywierać komentarze do sytuacji wokół Syrii (w tym nocne orędzie prezydenta Obamy). Jutro zaś poznamy dane o bilansie na rachunku obrotów bieżących za lipiec, które od kilku miesięcy zaskakują pozytywnie rynki, dzięki silnemu eksportowi. Nasza prognoza kształtuje się na poziomie -310 mln euro (konsensus rynkowy:      -10 mln euro). Pojawienie się deficytu powinno wynikać naszym zdaniem z silniejszego odbicia importu. Jednakże trudno oczekiwać by czynnik ten miał duży wpływ na złotego, biorąc pod uwagę sytuację międzynarodową.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: dr Przemysław Kwiecień, Główny Ekonomista X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Złoty silniejszy, wraz z coraz mniej prawdopodobnym atakiem na Syrię