Zmiany na giełdzie

Materiał partnera: Stowarzyszenie Inwestorów Giełdowych
opublikowano: 25-09-2014, 00:00

Zarządzający giełdą potrafią jednocześnie podejmować dobre i trochę gorsze decyzje.

Z czymś takim mieliśmy do czynienia 18 września. Rada Giełdy zadecydowała o najwyższej randze dla indeksu WIG20 oraz przywróceniu mWIG40 i sWIG80 z jednoczesną likwidacją tych wskaźników, które miały być ich następcami — WIG50 i WIG250. Ruch ten można ocenić jako dobry, zwłaszcza decyzję, że WIG20 będzie instrumentem bazowym dla pochodnych. Indeksy małych i średnich spółek — mWIG40 i sWIG80 — nieraz udowodniły swoją niezbędność. Natomiast WIG50 i WIG250 tworzyły tylko chaos na rynku i właściwie nie wiadomo, po co je wprowadzono — GPW to przecież nie NYSE, nie ma na parkiecie tysięcy firm, w dodatku giełda warszawska raczej nie rośnie, a w związku z naturalnymi na globalnym rynku procesami konsolidacji traci na znaczeniu, stając się powoli jedną z wielu lokalnych giełd europejskich.

Na co więc indeksy zawierające połowę notowanych na niej spółek?

Jest więc to decyzja dobra, ale są również gorsze. Rada zadecydowała o utrzymaniu do końca 2015 r. sesji w obecnym wymiarze czasowym, z zakończeniem o godz. 17.05. Naprawdę rozumiemy, że maklerzy to też ludzie i chcą wcześniej wrócić do domu. Ale tak postępując, utrwalamy tylko prowincjonalizację polskiego rynku giełdowego. Jeśli już sesja miałaby mieć taką długość, to skorelujmy ją z najważniejszym rynkiem amerykańskim i niech zaczyna się o godz. 10.00, a kończy o 18.00. Wtedy będzie miała sens, bo inwestorzy mogą szybko reagować na to, co się na tamtejszym rynku może dziać. Ale najlepiej byłoby po prostu zmniejszyć jej wymiar czasowy do 6,5 godzin, podobnie do rynku USA (10.30-17.05).

Materiał partnera: Stowarzyszenie Inwestorów Giełdowych

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Materiał partnera: Stowarzyszenie Inwestorów Giełdowych

Polecane