Zmiany w księgowości pomogą Cyprowi (WYKRES DNIA)

Obniżenie wskaźników zadłużenia pomoże śródziemnomorskiemu krajowi w wyjściu z programu stabilizacyjnego, ocenia agencja Bloomberg.

Dzięki zmianom w metodologii unijnej statystyki stosunek długu publicznego do PKB Cypru spadł do 102 proc., najmocniej spośród wszystkich krajów strefy euro. Wszystko dlatego, że w górę o 1,5 mld EUR został przeszacowany PKB. To pomoże krajowi, który dostał pomoc w marcu ubiegłego roku, w wyjściu z programu stabilizacyjnego. Prezydent Cypru Nikos Anastasiades już zapowiedział, że kraj drugi raz w tym roku będzie chciał wyemitować obligacje.

- Wskaźniki wyglądają teraz dużo lepiej. Myślę, że oni mogliby sięgnąć po finansowanie z rynku, zwłaszcza w krótkim terminie, jeżeli tylko warunki będą korzystne – oceniała Fiona Mullen, dyrektor w ośrodku Sapienta Economics.

Wpływ zmian w metodologii unijnej statystyki na wskaźnik długu publicznego do PKB dla poszczególnych krajów strefy euro (czerwone słupki oznaczają wpływ przeszacowania poziomu długu, a niebieskie – poziomu PKB, łączny wpływ zaznaczony jest przez gwiazdki). Źródło: Bloomberg.

Wpływ zmian w metodologii unijnej statystyki na wskaźnik długu publicznego do PKB dla poszczególnych krajów strefy euro (czerwone słupki oznaczają wpływ przeszacowania poziomu długu, a niebieskie – poziomu PKB, łączny wpływ zaznaczony jest przez gwiazdki)
Bloomberg
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski, Bloomberg

Polecane