Zniesiono ograniczenia w handlu tekstyliami pomiędzy UE a Ukrainą

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 09-03-2005, 14:25

Zniesiono ostatnie ograniczenia w handlu tekstyliami między UE a Ukrainą - orzekła w środę Komisja Europejska po podpisaniu dwustronnego porozumienia handlowego.

Zniesiono ostatnie ograniczenia w handlu tekstyliami między UE a Ukrainą - orzekła w środę Komisja Europejska po podpisaniu dwustronnego porozumienia handlowego.

    "Pomimo że ograniczenia ilościowe zniesiono na początku 2001 roku, (obecne) porozumienie eliminuje wymóg kontraktów dotyczących importu i eksportu wszystkich produktów tekstylnych" - oświadczyła Komisja.

    Stosunki pomiędzy Ukrainą a Unią zacieśniły się po wyborze na prezydenta Ukrainy Wiktora Juszczenki, który opowiada się za integracją z Zachodem.

    Pod koniec lutego komisarz UE ds. handlu Peter Mandelson powiedział, że UE nie tylko widzi możliwość liberalizacji swych rynków stali i tekstyliów dla Kijowa, ale także rozważa możliwość podpisania porozumienia o wolnym handlu.

    Obroty handlowe między Ukrainą i krajami UE wyniosły w 2003 roku około 14,5 mld euro. Ukraina eksportuje do Unii głównie energię i produkty rolne. Stal i tekstylia stanowią jedną trzecią obrotów handlowych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane