Zubelewicz z RPP: stopy nie powinny ulec zmianie

opublikowano: 22-03-2016, 18:15

Jest mało prawdopodobne, żeby Polska była zmuszona do zmiany stóp procentowych w tym roku, twierdzi Kamil Zubelewicz, nowo mianowany członek władz monetarnych, cytowany przez agencję Reuters.

Oficjel odniósł się w ten sposób do ruchu dokonanego we wtorek przez Narodowy Bank Węgier, który zdecydował się do redukcji ceny pieniądza.

Kamil Zubelewicz
Kamil Zubelewicz
Krystian Maj/FORUM

Bank centralny Węgier nieoczekiwanie obniżył główną stopę procentową do rekordowo niskiego poziomu 1,2 proc i stał się pierwszym z głównych centralnych gospodarek europejskich, który zaimplementował ujemną wartość stóp dla stawek depozytów overnight.

W scenariuszu bazowym, nie przewiduję pojawienie się czynników wymuszających zmianę stóp procentowych w tym roku, pomimo decyzji węgierskiego banku centralnego - powiedział Zubelewicz.

Polski bank centralny obniżył stopy o pół punktu procentowego w marcu ubiegłego roku do rekordowo niskiego poziomu. Oświadczył przy tym, że zakończył cykl redukcji stóp. Od tego czasu stopy nie uległy zmianie, pomimo deflacji, która utrzymywała się przez ponad rok.

Zubelewicz, który na początku 2016 r.  został powołany w skład Rady Polityki Pieniężnej (RPP), powiedział również, że nie było potrzeby wdrażania żadnych niekonwencjonalnych środków polityki pieniężnej, ale bank centralny mógłby wspierać wzrost gospodarczy poprzez utrzymywanie niskiej inflacji.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane