pb.pl
w schowku Tylko dla zalogowanych czytelników
zaloguj się
lub zarejestruj
dodaj do schowka

Fiskus zmienia VAT

KUP LICENCJĘ
BG
Pin It email print

Resort finansów przygotował nowelizację ustawy o VAT. Zmiany mają dać rocznie ponad 3 mld ekstra wpływów z podatku

 

Notowania

euro, złoto

„PB” udało się dotrzeć do projektu nowelizacji i uzasadnienia, które dzisiaj trafiły do konsultacji społecznych. Dokument to jedna ze sztandarowych zapowiedzi Prawa i Sprawiedliwości z kampanii wyborczej i droga do uszczelnienia systemu oraz walki z wyłudzeniami podatku od towarów i usług. W pierwszym roku dzięki zmianą kasę państwa ma zasilić nawet 3,7 mld zł, a w kolejnych latach będzie to po 3,15 mld zł.

Jakie zmiany planuje fiskus? Przede wszystkim rozszerzenie odwróconego VAT o nowe towary i usługi. Mechanizm ma dotyczyć procesorów, niektórych transakcji mających za przedmiot świadczenie usług budowlanych, złota i srebra.

Dodatkowo zmianie ulegną zwroty VAT w terminie 25-dniowym. Resort finansów uważa, że przepis ten jest nadużywany przez oszustów, a fiskus ma za mało czasu, żeby sprawdzić czy nie pada ofiarą wyłudzenia.

Zlikwidowane będą również rozliczenia kwartalne podatku. W ten sposób rozliczą się z fiskusem jedynie mali podatnicy, chociaż nie jeśli ich działalność trwa krócej niż rok. Dodatkowo przy ul. Świętokrzyskiej zdecydowano, że deklaracje VAT będą składane wyłącznie drogą elektroniczną. Od stycznia 2017 r. będą musieli to robić wszyscy, którzy dokonują transakcji wewnątrz Unii Europejskiej, czy firmy obracające towarami objętymi odwróconym obciążeniem. Reszta podatników e-deklaracje złoży od 2018 r.

Modyfikacja czeka także rozwiązania dotyczące odpowiedzialności solidarnej oraz kaucji gwarancyjnej. Fiskus chce także zmienić przepisy związane z rejestracją podatników VAT i doprecyzować warunki wykreślenia firm z rejestru VAT.

Fiskus szykuje też bat na oszustów i wyłudzaczy. Paweł Szałamacha razem z ministrem sprawiedliwości Zbigniewem Ziobrą przygotował projekt zaostrzenia kodeksu karnego skarbowego.  Pojawi się z nim przepis dotyczący wystawiana lub posługiwania się pustymi fakturami, za który będą wyższe sankcje finansowe, a nawet kara pozbawienia wolności.

Przy okazji uszczelnienia systemu VAT, resort finansów zmieni również przepis, który pozostawi na niezmienionym poziomie stawki podatku w przyszłym roku. Dzisiaj ustawa wskazuje, że od pierwszego stycznia VAT powinien spaść z 23 do 22 proc. oraz z 8 do 7 proc., co kosztowałoby finanse publiczne 7,5 mld zł.

Więcej w poniedziałkowym „Pulsie Biznesu”.

 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu izamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Regulaminie Korzystania z Serwisu. Zapoznaj się z regulaminem.

Teksty Polskiej Agencji Prasowej

2 Komentarze

Jacek 2016-09-23

Raczej należałoby zacząć porządne kontrole urzędników, którzy pozwalają na wyłudzenia vatu przez współpracujących z nimi oszustów. Nie przypominam sobie, abym nie miał kontroli, gdy miałem mieć zwrot vatu. Więc kto wyłudza?

PIS=PO 2016-09-24

odwrócony vat na złoto. ciekawe

Wiadomości dnia na www.pb.pl

Ranking gorących spółek

0.66 
0.42 
0.38 
0.30 
0.27 

Sekcje

Oferty Pulsu Biznesu