10 spółek polecanych na grudzień

opublikowano: 01-12-2022, 20:00
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Analitycy BM BNP Paribas wytypowali spółki, które ich zdaniem warto mieć w portfelu w ostatnim miesiącu 2022 r.

Przeczytaj i dowiedz się:

  • które spółki znalazły się na liście faworytów,
  • które z niej wypadły, a które dołączyły,
  • jakie są argumenty analityków.

Po udanym dla inwestorów listopadzie - WIG zyskał 13,1 proc. - przyszedł czas na ponowne przemyślenie składu portfela akcji. Zdaniem analityków z Biura Maklerskiego BNP Paribas warto zrealizować pokaźne zyski na XTB (w trzy miesiące kurs urósł o 37 proc. i ustanowił nowy rekord) i zamienić LiveChat (w listopadzie akcje spadły 0,73 proc.) na walory atrakcyjniejsze w krótkim terminie. Zaliczono to nich m.in. PKN Orlen i Ciech, które dodano do składu portfela.

1. Auto Partner

Dystrybutor części do aut po słabszym dla kursu okresie wrócił do łask inwestorów. Dla analityków fundamentalnie to wciąż mocny typ, a argumenty “za” pozostają niezmienne: trendy na rynku aftermarket (wysoki wiek aut, niższe rejestracje nowych pojazdów i długi czas oczekiwania na nowe auta, odroczenie napraw, niższa popularność komunikacji zbiorowej), mocny bilans i intensyfikacja sprzedaży zagranicznych.

“W kolejnych kwartałach będzie kończył się efekt „długiego” magazynu. Odpowiedzią zarządu jest m.in. zwiększenie udziału marek własnych oraz dalszy wzrost sprzedaży eksportowej. Spółka nie dostrzega spowolnienia popytu. Efekt dźwigni operacyjnej oraz wzrost udziału eksportu do ponad 50 proc. przychodów powinny wspierać dalszy dynamiczny wzrost wyników" - uważają eksperci.

2. Eurocash

Akcje spółki w listopadzie podrożały dwa razy bardziej niż wzrósł WIG, a wyniki za III kwartał okazały się być na poziomie EBITDA nieco lepsze od konsensu prognoz analityków. Wyraźnie poprawiły się też w porównaniu z ubiegłorocznymi i właśnie odwrócenie trendu w wynikach analitycy BM BNP Paribas uważają - w połączeniu z niską wycenę - za argument za utrzymaniem pozytywnego nastawienia do walorów Eurocashu.

3. Budimex

Budowlana spółka zachowała miejsce w portfelu dzięki sprzyjającej wynikom wysokiej ekspozycji na inwestycje publiczne, posiadaniu buforu bezpieczeństwa dla rentowności w kolejnych okresach w postaci zwiększenia poziomu waloryzacji kontraktów oraz rekordowego poziomu salda rezerw na straty.

Ponadto analitycy doceniają mocny bilans, wysoki zdywersyfikowany portfel zleceń, rozwój segmentu usługowego oraz inwestycje w perspektywiczne segmenty związane z rynkiem energetycznym.

4. PlayWay

Producent i wydawca gier zaprezentował wyniki za III kwartał znacznie lepsze od konsensu prognoz. Przychody pobiły oczekiwania o 20 proc., a zysk netto niemal o 40 proc.

"Przychody były wspierane przez portfolio dotychczasowych tytułów własnych oraz pochodzących ze spółek, w których PlayWway posiada znaczące udziały, jak np. “Cooking Simulator VR| wydany przez Big Cheese Studio. Ponadto spółka zawarła dwie umowy dystrybucyjne z Xbox Game Pass i Epic Store, które będą źródłem dodatkowego przychodu. Korzyścią dla spółki jest także rosnący kurs USD/PLN” - podkreślają analitycy.

W 2023 r. oczekiwane jest wydanie sequeli sztandarowych gier dewelopera, czyli m.in. “House Flipper 2”, “Thief Simulator 2” i “Cooking Simulator 2.

5. Selvita

Rozwój biznesu potwierdziły rezultaty za III kwartał, w którym odnotowano wzrost EBITDA o 31 proc. Ponadto utrzymany zostało wysokie tempo zwiększania nowych zamówień (również +31 proc. r/r).

“Selvita chce także zwiększać zakres swojej działalności i kompetencji poprzez transakcje przejęć i rozpatruje obecnie kilkadziesiąt potencjalnych kandydatów. Głównymi punktami strategii działania spółki są obecnie dalszy rozwój segmenty drug discovery oraz budowa segmentu CDMO, który polega na kontraktowym wytwarzaniu leków” - podkreślają analitycy.

6. Asseco Poland

Informatyczna grupa odnotowała zdaniem ekspertów bardzo dobre wyniki za III kwartał 2022 r. - przychody wyniosły 4,5 mld zł, a EBITDA 658 mln zł, co oznacza wzrost r/r o odpowiednio 28 i 17 proc. Mimo słabnącego otoczenia makroekonomicznego, backlog grupy wzrósł r/r o 19 proc.

“Obecna wycena spółki implikuje ok. 20 proc. potencjału wzrostu względem konsensu rynkowego, a relatywna wycena wskaźnikowa wskazuje na dyskonto względem historycznej średniej” - dodają eksperci.

7. Photon Energy

Analitycy przyznają, że średnie ceny sprzedaży w 2023 r. pewnie będą niższe niż w tym roku, ale wzrost wolumenów powinien nadrobić różnicę, co potwierdza podtrzymanie przez zarząd prognoz w perspektywie 2024 r.

“Photon Energy zakłada dalszy wzrost segmentu EPC (projektowanie, dostawa i montaż) oraz w zakresie obsługi i utrzymania instalacji” - dodają eksperci.

8. Alumetal

Analitycy oczekują kontynuacji dobrych wyników firmy również na przełomie lat 2022-2023, mimo niesprzyjających warunków rynkowych.

“Wzrasta zainteresowanie aluminium wtórnym z uwagi na malejącą podaż aluminium pierwotnego, politykę klimatyczną EU przy jednocześnie wysokich cenach energii, poprawę sytuacji w sektorze automotive oraz potrzebę skracania łańcucha dostaw w wyniku ryzyka geopolitycznego” - podkreślają eksperci.

Zakładają oni, że spółka utrzyma wypłątę dywidendy na poziomie 70 proc. znormalizowanego zysku netto.

“Historycznie Alumetal wychodził z mocniejsza pozycją z okresów o trudnych warunkach rynkowych (niska baza kosztowa, większa elastyczność operacyjna, najnowsza technologia, mocny bilans, spółka beneficjentem napędów alternatywnych). W przypadku ponowienia wezwania przez Norsk Hydro oczekujemy stosownej premii oddającej poprawę otoczenia oraz wyników finansowych spółki w ostatnim roku” - dodają analitycy.

9. PKN Orlen

Analitycy uważają wyniki spółki za III kwartał za bardzo dobre (zysk netto wyniósł 13 mld zł wobec oczekiwań na poziomie 7 mld zł).

“Zarząd spółki poinformował również o utrzymującej się, bardzo dobrej sytuacji w segmencie rafineryjnym - spodziewany jest wzrost marż na rynkach europejskich w najbliższych kwartałach w efekcie wzrostu popytu na diesla ze strony sektora energetycznego, który wykorzystuje diesla jako substytut dla gazu ziemnego” - zwracają uwagę eksperci.

10. Ciech

Grupa pozytywnie zaskoczyła wynikami za III kwartał, które pobiły konsens na poziomie przychodów i zysku netto (85 mln zł wobec oczekiwanych 66 mln zł). Jednocześnie, zarząd spółki podniósł prognozę znormalizowanej EBITDA na 2022 r. do przedziału 950-990 mln zł oraz skonsolidowanych przychodów ze sprzedaży została do 5,3-5,5 mld zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane