12 społek rozchwytywanych przez drobnych inwestorów

Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

W lipcu walka o prymat w rankingu popularności wśród drobnych inwestorów była zażarta. Niedaleko za podium uplasował się Biomed, ulubieniec spekulantów z czasów covidowej hossy.

Przeczytaj i dowiedz się m.in.:

  • akcjami których spółek najchętniej obracali drobni inwestorzy w lipcu,
  • która spółka po dłuższej nieobecności wróciła do grona faworytów,
  • na którym miejscu uplasował się Bumech, a na którym PGNiG,
  • co o akcjach faworytów drobnych graczy sądzą analitycy.

12 społek rozchwytywanych przez drobnych inwestorów

opublikowano: 03-08-2022, 20:00
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

W lipcu walka o prymat w rankingu popularności wśród drobnych inwestorów była zażarta. Niedaleko za podium uplasował się Biomed, ulubieniec spekulantów z czasów covidowej hossy.

Jeszcze nigdy w zestawieniu “PB” trzy czołowe spółki nie zdobyły tej samej liczby puntów. O ostatecznej kolejności decydowało więc to, jak często dane akcje zajęły pierwsze miejsce w poszczególnych biurach maklerskich. Najczęściej dotyczyły do KGHM, a w drugiej kolejności Allegro. Trzecie miejsce przypadło PKO BP.

Warto zwrócić uwagę na powrót Biomedu do łask drobnych graczy. Lubelska spółka w pokonanym polu zostawiła nawet Bumech, na którego akcjach w lipcu notowano wielomilionowe obroty. Górnicza spółka znlazła się jednak dopiero na 15 miejscu, tuż przed m.in. Mabionem i XTB.

1. KGHM

Miedziowa spółka nie ma dobrej passy. Jej kurs w połowie lipca po raz pierwszy od dwóch lat znalazł się poniżej 100 zł, a znaczna część zysków, osiągniętych w czasie covidowej hossy została zniwelowana. Nie może być jednak inaczej, skoro cena miedzi wyraźnie spadła wskutek obaw o recesję w światowej gospodarce. Zdaniem Łukasza Prokopiuka, analityka DM BOŚ, który 10 lipca obniżył rekomendację z “kupuj” do “trzymaj”, w porównaniu z innymi surowcami miedź będzie się zachowywać gorzej. Oprócz spowolnienia gospodarczego negatywnie na cenę surowca będzie wpływać zacieśnienie polityki pieniężnej oraz wojna w Ukrainie i sankcje nałożone na Rosję. Jak dodał, KGHM może się zachowywać gorzej od innych spółek z branży i ogólnie - surowcowych. Powód to rosnąca baza kosztów spółki, rozczarowujące przepływy pieniężne i nie robiące wrażenia wolumeny produkcji. Łukasz Prokopiuk spodziewa się też powrotu do wyższego podatku miedziowego w 2023 r.

2. Allegro

Kilkunastoprocentowa zwyżka notowań spółki na sesji 6 lipca rozbudziła apetyt inwestorów na to, że w końcu nadejdzie długo wyczekiwane odbicie. Przemawiać za tym mógł spadek rentowności obligacji (wyższy koszt kapitału najmocniej uderzył w spółki technologiczne i e-commerce’owe) i bardzo dobre wyniki rodzimego Answear.com, handlującego online odzieżą. Szybko okazało się jednak, że był to tylko krótkoterminowy impuls, a kupujący nie mieli dość sił, by uporać się z dużą podażą. Notowania ustabilizowały się jednak na poziomie około 25 zł, wobec wcześniejszych 20 zł.

3. PKO BP

Akcje banku tak wysoko w rankingu popularności jeszcze w tym roku nie były. W lipcu nie przełożyło się to na wzrost kursu, który był pod presją decyzji Sejmu o wprowadzeniu wakacji kredytowych dla tych, którzy zadłużyli się przed 1 lipca na cele mieszkaniowe. PKO BP podliczył, że jeśli z możliwości odłożenia spłaty rat w III kwartale skorzysta 63 proc. klientów, to obciąży to wyniki za ten okres kwotą 3 mld zł. Skonsumowałoby to dwie trzecie zysku, oczekiwanego przez analityków w 2022 r. Na dodatek bank zapowiedział zawiązanie rezerw w wysokości 1,1 mld zł na ryzyko prawne kredytów frankowych.

4. JSW

Na początku lipca kurs spółki spadł do około 50 zł i utknął tu na długie tygodnie. W tym czasie w górę poszły notowania firm górniczych, które wydobywają węgiel dla ciepłowni. Węgiel koksowy, którego cena jest bardziej uzależniona od koniunktury gospodarczej, szczyt notowań ma już za sobą. Dostrzegli to analitycy, którzy zaczęli ciąć wyceny akcji spółki. Robert Maj z Ipopemy zmień cenę docelową ze 100 do 51,55 zł, a Andrzej Rembelski z PKO BP z 99 do 44 zł. Jego ostatnia rekomendacja to “sprzedaj”. Do listy czynników, które negatywnie wpłynęły na kurs, można dopisać decyzję zarządu koncernu o wypłacie nagrody specjalnej dla pracowników, co obciąży wynik w III kwartale kwotą 480 mln zł. To około 5 proc. EBITDA, prognozowanego na 2022 r.

5. PKN Orlen

Lipiec był udany dla akcjonariuszy koncernu, bo kurs piął się w górę, a walne zgromadzenia akcjonariuszy Lotosu, a następnie Orlenu zdecydowaną większością głosów poparły fuzję. Rozpoczęła się też gra pod wyniki za II kwartał, które płocka firma opublikuje w piątek, 5 sierpnia. Analitycy oczekiwali 5 mld zł zysku netto, ale już wiadomo, że rezultat o około 2,8 mld zł obniżą odpisy w segmencie rafineryjnym.

6. Biomed Lublin

Gwiazda covidowej hossy i kiedyś nr 1 w rankingu popularności wśród drobnych inwestorów w rankingu “PB” pojawił się pierwszy raz w tym roku. To pokłosie podpisania największej w historii spółki umowy. Jej minimalna wartość to co najmniej 49 mln zł i dotyczy dystrybucji na rynku holenderskim leków Onko BCG. Ma to być długoterminowa współpraca, choć pierwszych profitów należy oczekiwać w 2025 r. Do tego czasu ma nastąpić dostosowanie zdolności produkcyjnych firmy - rozpoczęła ona niedawno budowę fabryki.

Warto zwrócić uwagę na powrót Biomedu do łask drobnych graczy. Lubelska spółka w pokonanym polu zostawiła nawet Bumech, na którego akcjach w lipcu notowano wielomilionowe obroty.

7. CD Projekt

Na początku lipca kurs akcji wrócił powyżej 100 zł, co rozbudziło nadzieję na odbicie (podobnie, jak w przypadku Allegro), ale optymizm szybko zgasł i nawet pozytywna rekomendacja od analityka z BM mBanku nie podniosła notowań. Piotr Poniatowski, autor rekomendacji “kupuj” z ceną docelową 125 zł, podkreśla jednak, że spółka podoba mu się długoterminowo, natomiast w krótkim terminie trzeba się liczyć z dołkiem wynikowym związanym z harmonogramem prac nad nowymi projektami. Negatywnego nastawienia do akcji spółki nie zmieniają na razie fundusze - w rejestrze krótkich pozycji KNF powyżej progu 0,5 proc. netto figurują cztery podmioty, grające na spadki.

8. PZU

Akcje spółki nieustannie cieszą się wzięciem inwestorów indywidualnych, choć od dłuższego czasu ich jedynym atutem jest możliwość uzyskania relatywnie wysokich dywidend. Kurs stopniowo się osuwa, przygniatany przez negatywne wieści z sektora bankowego. PZU podliczyło, że odpisy na wakacje kredytowe w Pekao i Alior Banku kosztować go będą na poziomie skonsolidowanym około 595 mln zł.

9. Pekao

Kurs akcji banku spadł do poziomu najniższego od kwietnia 2021 r. za sprawą obaw o koszty wakacji kredytowych. Pekao podliczyło je na 2,4 mld zł brutto, czyli około dwie trzecie oczekiwanego do tej pory przez analityków zysku w 2022 r.

10. BAH

Akcje spółki nadal są numerem 1 dla klientów XTB Domu Maklerskiego. W żadnym innym nie są w szerokiej czołówce. W lipcu kurs zaliczył niewielki spadek, a z firmy nie napłynęły żadne informacje o cenotwórczym charakterze.

11. PGNiG

Kurs spółki długo był pod presją, związaną z planowaną fuzją z PKN Orlen. Rynek obawiał się, że spółka zostanie przejęta na warunkach niekorzystnych dla akcjonariuszy mniejszościowych. Parytet wymiany, zaproponowany przez Orlen, podbił jednak kurs spółki w zaledwie jedną sesję o ponad 15 proc.

12. GPW

Nadzwyczajny ruch na akcjach operatora giełdy mógł być związany z odjęciem prawa do dywidendy, co nastąpiło po sesji 21 lipca. Kurs wrócił już jednak do poziomu sprzed korekty.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.