12 spółek z dywidendowym potencjałem

opublikowano: 01-07-2014, 00:00

Na warszawskiej giełdzie nie brakuje spółek, które stać na hojną politykę dywidendową. Swoje typy ma Adam Łukojć, zarządzający Skarbca TFI.

W ostatnich tygodniach otwarte fundusze emerytalne śmiało ruszyły po gotówkę, leżącą odłogiem na kontach wielu spółek. Wnioski o wypłatę dywidendy lub jej podwyższenie wpłynęły do ZE PAK, Ferro, Qumaka, Protektora, ATM czy Farmacolu.

Nie wszędzie do takich pomysłów udało się przekonać większość akcjonariuszy, ale OFE w obliczu zmienionych reguł systemu emerytalnego wysłały czytelny sygnał: gdzie nie ma to uzasadnienia, tam gotówka nie powinna się marnować.

Tym bardziej że — jak podkreślają zarządzający — struktura finansowania wielu firm jest nadmiernie ostrożna, a koszt długu obecnie bardzo niski. Dlatego ewentualne inwestycje zarządy mogą śmiało finansować kredytami, zamiast droższym kapitałem własnym.

Spółki z dywidendowym potencjałem wytypował dla „PB” Adam Łukojć, zarządzający Skarbca TFI

1. MAGELLAN — przez lata spółka przeznaczała całą gotówkę na rozwój. Teraz możliwości wzrostu powoli się kończą. MW Trade, największy konkurent, niedawno zaczął płacić dywidendę. Magellan nie ma inwestora strategicznego, który opierałby się wypłacaniu zysków, więc wprowadzenie wysokiej dywidendy jest bardzo prawdopodobne.

2. GRUPA KĘTY — spółka jest praktycznie rządzona przez OFE. Regularnie wypłaca dywidendę, oprócz tego przeznaczając część zysku na wzrost mocy produkcyjnych. Jeśli OFE będą chciały dostawać wyższe dywidendy, mogą łatwo wpłynąć na politykę, realizowaną przez Kęty.

3. BUDIMEX — spółka ma bardzo konserwatywny bilans, co pomogło jej przetrwać kryzys w branży budowlanej. Czy jednak ponad miliard złotych na rachunku bankowym to aby nie za dużo? Nawet jednak jeśli OFE uznają, że tak, to mogą nie być w stanie przekonać inwestora strategicznego do wypłacenia wyższej dywidendy.

4 ELEKTROBUDOWA — podobnie jak Budimex, spółka jest dobrze zarządzana i przeszła suchą nogą przez kryzys w branży budowlanej. Ale też, podobnie jak Budimex, praktycznie nie korzysta z kredytów i ma sporo gotówki na rachunku.

5 ELEKTROTIM — akcjonariusze finansowi od lat liczą na wyższą dywidendę, lecz główny akcjonariusz (i prezes) opiera się tym oczekiwaniom. Spółka praktycznie nie korzysta z finansowania dłużnego, utrzymując jednocześnie wysoki poziom gotówki na rachunku.

6 ORBIS — operator hoteli prowadzi bardzo stabilną działalność. Spółka wypłaca dywidendy — ale nie ma długów i ma gotówkę, więc może sobie pozwolić na większą hojność.

7 ORANGE POLSKA — chyba wszyscy akcjonariusze byli niezadowoleni, gdy spółka obniżyła dywidendę. I choć nie stać jej już na tak wysoką jak kiedyś (1,50 zł jest już nierealne), zapewne większość obecnych akcjonariuszy oczekuje, że spółka kiedyś dywidendę podniesie. Wielu akcjonariuszy liczy nawet na 1 zł na akcję.

8. JSW — inwestorzy finansowi z radością przywitaliby wysoką dywidendę, ale najprawdopodobniej nie uda im się tego przeforsować, bo decydujący głos ma skarb państwa. Wielu inwestorów boi się, że JSW przeznaczy gotówkę nie na dywidendę, ale na nierentowny projekt istotny dla rządu, np. ratowanie którejś z państwowych kopalń węgla.

9. ENERGA — firma ma bardzo ambitny program inwestycyjny. Ma też gotówkę i wielu inwestorów wolałoby, żeby ta gotówka została w większym stopniu przeznaczona na dywidendę, a w mniejszym na inwestycje, ale raczej dużego wzrostu dywidendy nie będzie, bo — po pierwsze — w spółce rządzi skarb państwa, a — po drugie — Energa ma na co wydać te pieniądze.

10 ASSECO POLAND — spółka próbuje rosnąć dzięki przejęciom. Większość akcjonariuszy wolałaby wyższą dywidendę zamiast akwizycji (ostatnio m.in. w Etiopii) i utrzymywania konserwatywnego bilansu, ale wprowadzenie jakichkolwiek zmian może być trudne, dopóki w Asseco pozostaje Adam Góral, który ma około 10 proc. akcji i decydujący głos w sprawach spółki.

11 AVIA AM LEASING — litewska spółka jest wyceniana bardzo nisko, mimo wysokiej zyskowności. Inwestorzy z dużą nieufnością podchodzą do spółek ze Wschodu (nawet jeśli chodzi o Litwę, a nie Ukrainę) — i ich nastawienie może zmienić prawdopodobnie tylko wysoka dywidenda. Spółka obecnie sporo inwestuje, ale mimo to prawdopodobnie stać ją na regularne wypłacanie dywidend.

12 AVIA SOLUTIONS GROUP — litewska spółka nie wypłaciła ani razu dywidendy, mimo że ją na to stać. Być może głównemu akcjonariuszowi (kontrolującemu też Avię AM Leasing) opłaciłoby się wypłacanie zysku inwestorom, bo brak dywidend jest jednym z powodów, dla których akcje spółki są obecnie wyceniane bardzo nisko.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński, Jagoda Fryc

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu