120 procent eko w Wytwórni Paliw Alternatywnych w Mielcu

Partnerem publikacji jest Euro Eko Mielec
opublikowano: 19-12-2022, 15:33
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Mielecka spółka Euro-Eko jest jednym z prekursorów produkcji paliw alternatywnych w Polsce. Posiadając trzy zakłady produkcyjne: w Mielcu, Kozodrzy oraz Chełmie, od blisko 20 lat wspiera odzyskiwanie energii z materiałów nienadających się do recyklingu poprzez przetwarzanie odpadów na paliwa RDF.

Prawie każde miasto posiada elektrociepłownię, a zarazem generuje odpady. To nasz wielki potencjał, aby wzorem innych państw stworzyć system, który zmaksymalizuje wykorzystanie paliw RDF – mówi dr Radosław Swół, prezes spółki Euro-Eko.

– Jest to tzw. trzecia droga zagospodarowania odpadów, będąca po procesie recyklingu alternatywą dla składowania odpadów – mówi dr Radosław Swół, prezes spółki Euro-Eko.

Pierwsze doświadczenia pracownicy zdobywali podczas wyjazdów studyjnych do Niemiec. Tam szukali odpowiednich maszyn, a następnie implementowali zdobytą wiedzę na grunt polskiej gospodarki. Celem było wykorzystanie nowych możliwości dla odzyskania energii tam, gdzie jest to jeszcze możliwe.

Cementownie – główny odbiorca paliw alternatywnych w Polsce – zaczęły się wówczas otwierać na nowy rodzaj energii, zastępując paliwa kopalne tańszymi, ale o zbliżonych właściwościach. Inaczej jest za granicą, chociażby na Słowacji, gdzie paliwa RDF są wykorzystywane przede wszystkim przez elektrownie. Zdaniem firmy jest to przyszłość dla zastosowania tych paliw również w Polsce.

– Prawie każde miasto posiada elektrociepłownię, a zarazem generuje odpady. To nasz wielki potencjał, aby wzorem innych państw stworzyć system, który zmaksymalizuje wykorzystanie tego, co mamy. W planach są już budowy takich elektrociepłowni w Stalowej Woli czy w Chełmie. To naturalny kierunek rozwoju. Tam jest przestrzeń dla naszego działania. Jeszcze w tym roku planujemy rozpoczęcie budowy farmy fotowoltaicznej w zakładzie w Mielcu. Dzięki temu przetwarzanie odpadów w celu uzyskania z nich energii będzie odbywało się przy wykorzystaniu słonecznej energii odnawialnej. Ta inwestycja to już takie „eko do potęgi”, czy też „120 procent eko”. To będzie fantastyczna rzecz! – podkreśla Radosław Swół.

Firma bardzo mocno angażuje się nie tylko w działalność na rzecz ochrony środowiska, ale i społeczności lokalnej. Zależy jej na tym, aby część środków, które wypracowała, została tam, gdzie działa na co dzień.

– Wspieramy sport, jesteśmy dumnym sponsorem ekstraklasowej drużyny piłki nożnej FKS Stal Mielec, biegów sportowych, rajdów rowerowych, współpracujemy z klubem brazylijskiego jujitsu, sponsorujemy turniej szachowy, zorganizowaliśmy również mielecką ligę piłkarską – amatorskie rozgrywki piłki nożnej prowadzone na wzór ligi zawodowej – wymienia Radosław Swół, dodając, że to wszytko aktywność tylko z tego roku, która już na stałe wpisała się w DNA firmy.

Prezes nie ukrywa, że zależy mu na systematycznym odczarowywaniu branży odpadowej, która poza tym, że jej istnienie jest koniecznością, może również pozabiznesowo pozytywnie oddziaływać na społeczeństwo.

Ewa Stabla-Maciejak

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane