Czytasz dzięki

57 podmiotów na celowniku filipińskich władz ws. afery Wirecard

opublikowano: 11-09-2020, 12:51

Filipińskie władze prowadzą śledztwo odnośnie 57 zagranicznych i lokalnych „interesariuszy” potencjalnie zaangażowanych w skandal w niemieckiej firmie płatniczej Wirecard, donosi Reuters.

Na liście przesłanej do Krajowego Biura Śledczego znajdują się pracownicy filipińskich kredytodawców BDO Unibank i Bank of the Philippine Island, których posądza się o fałszowanie dokumentów, co miało na celu wykazać, ze Wirecard jest deponentem środków.

Zobacz więcej

Wirecard

Bloomberg

Oprócz nich dochodzenie prowadzone jest również w stosunku do kilku pracowników urzędu imigracyjnego. W ich przypadku zarzuty dotyczyć mają tworzenia fałszywych informacji dotyczących terminów wjazdu i wyjazdu byłego dyrektora operacyjnego niemieckiej spółki

Zdaniem  Mela Georgie Racela, dyrektora wykonawczego Filipińskiej Rady ds. Przeciwdziałania Praniu Pieniędzy, zapewne nie wszystkim z 57 osób postawione zostaną ostatecznie zarzuty karne. Ze śledztwa wyłączone już zostały wspomniane banki jako instytucje.

Afera w niemieckiej spółce płatniczej Wirecard wybuchła w połowie czerwca po tym, jak audytor nie mógł się doszukać niemal 2 mld EUR, które spółka wykazywała jako swoje aktywa. 

Pod koniec sierpnia administrator upadłego niemieckiego fintechu informował, że przeprowadzi zwolnienia ponad połowy pracowników, by zachować jak najwięcej pieniędzy dla wierzycieli. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane