Czytasz dzięki

8 branż okiem analityków giełdowych

opublikowano: 10-06-2019, 12:35

Analitycy Domu Maklerskiego mBanku podsumowali najnowsze informacje z wybranych branż i wskazali spółki, które są ich faworytami.

1. Finanse

Zgodnie z oczekiwaniami, w maju polski sektor bankowy znajdował się pod presją związaną z trudną sytuacją Idea Banku. Zakończył się również sezon wyników, który oceniamy pozytywnie, zwłaszcza w przypadku PKO BP, ING i Millennium, gdzie widzimy szansę na podwyżki konsensusu. W przeciwnym kierunku mogą podążać oczekiwania rynkowe dotyczące Banku Handlowego, Pekao i Alior Banku. W czerwcu oczekujemy, że wyjaśni się przyszłość Getin Noble Banku oraz Idea Banku. Dodatkowo, oczekujemy szczegółów związanych z ewentualnym podatkiem bankowym w Czechach czy TLTRO III (początek czerwca). W bieżącym miesiącu przeważamy spółki dywidendowe takie jak Pekao czy Bank Handlowy.

2. Chemia

Naszym zdaniem polski sektor chemiczny ma szansę wciąż zachowywać się lepiej od rynku z uwagi na oczekiwane wzrosty wyników w kolejnych kwartałach. Obecnie najciekawiej wygląda Grupa Azoty.

3. Paliwa

Zamieszanie z rurociągiem Przyjaźń wywołało mocną przecenę rafinerii, ale w ostatnim tygodniu spadki zostały odrobione, prawdopodobnie w reakcji na lepsze odczyty marż. Utrzymujemy konserwatywne podejście do prognoz rentowności w sektorze. Alternatywą dla PKN/Lotosu jest naszym zdaniem PGNiG.

4. Energetyka

WIG-Energia zaliczył kolejny słaby miesiąc, mimo że poza PGE spółki raportowały mocne wyniki, a ostatnie doniesienia wskazują na możliwe uporządkowanie kwestii rekompensat. Sentyment może wynikać ze spekulacji o nacisku na dekarbonizację ze strony nowego europarlamentu.

5. Telekomunikacja, media, IT

W telekomunikacji zalecamy przeważanie Playa. Pomimo >60 proc. wzrostu notowań od wydania naszego raportu analitycznego w październiku 2018, spółka ma potencjał do dalszych wzrostów. Spadku kursu oczekujemy z kolei w Cyfrowym Polsacie. W sektorze IT nasz wybór to niezmiennie Comarch i Asseco SEE ze względu na wysokie wyniki za 1 kw. 19, dobre perspektywy na cały 2019 r. oraz atrakcyjny poziom wyceny.

6. Przemysł, surowce

Polskie spółki przemysłowe na wynikach 1 kw. 9 wypadły trochę lepiej niż zakładaliśmy, ale wciąż słabo w relacji do poprzednich kwartałów. Najbardziej przekonani jesteśmy do Famuru, Kernela, Pozbudu i TIM, unikalibyśmy Alumetalu, Kęt i Impexmetalu. Warto naszym zdaniem pod względem zakupów zwrócić uwagę na liderów przeceny w maju (Cognor, Mercator, Pozbud, Stalprodukt).

7. Deweloperzy

Deweloperzy pokazali dobre marże w 1 kw. 19 (29%), szczególnie LC Corp i Lokum Deweloper. Również Atal pozytywnie zaskoczył na marży. Dom Development z mocnym kwartałem wyników. Sezon dywidend przed nami, a 4 z deweloperów mieszkaniowym oferuje stopę dywidendy przekraczającą 11 proc.

8. Handel

Słabe wyniki sprzedażowe w okresie kwiecień-maj mogą negatywnie przełożyć się na wyniki spółek odzieżowych i obuwniczych w 2 kw. 19. Ryzyko wprowadzenia podatku od sprzedaży detalicznej może wywierać presję na spółki z sektora. Naszym zdaniem najlepiej z sektora będą się zachowywały AmRest, LPP oraz VRG.

251dc9e0-90f6-11e9-bc42-526af7764f64
To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane