8 branż pod lupą analityków giełdowych

opublikowano: 12-02-2020, 11:42

Analitycy Biura Maklerskiego mBanku podsumowali perspektywy wybranych sektorów z GPW i wskazali faworytów.

Finanse

W sezon wyników wchodzimy mając na uwadze rezerwy na ryzyko prawne związane z kredytami CHF oraz wpływ tzw. „małego TSUE”. Oba te wyniki sprawiają, że zagregowany wynik polskich banków spadnie w IV kw. o 21 proc. r.r. Uważamy, że konsensus na 2020 roku wśród polskich banków jest cały czas za wysoko, dlatego niezmiennie preferujemy banki regionalne.

Chemia

Spółki chemiczne korzystają ze spadku cen głównych surowców (gazu ziemnego, węgla koksującego). Wciąż pozytywnie w kontekście giełdowej inwestycji patrzymy na Ciech. Po korekcie notowań cen gazu i kursu akcji ciekawie wygląda Grupa Azoty – naszym zdaniem to czas na kupowanie.

Paliwa

Sentyment w sektorze downstream zaczyna się psuć na dobre, co znajduje odzwierciedlenie w waluacjach globalnych koncernów. Słabe odczyty marż modelowych powinny wymuszać rewizje konsensusu i utwierdzać w przekonaniu o zmianie fazy cyklu. Nie lepiej sytuacja wygląda w przypadku PGN, gdzie rekordowo niskie ceny gazu będą infekować tegoroczne wyniki.

Energetyka

Rok zaczął się dla energetyki słabo (taryfy G, problemy PGG, pogoda) i w krótkim terminie trudno znaleźć katalizatory takiego kalibru, który mógłby odwrócić sentyment. Wyniki IV kw. mogą być lekko rozczarowujące, a komunikacja zarządów raczej nie jest nastawiona na wzrost wartości dla akcjonariuszy (strategia Enei, stanowisko Energi ws wezwania).

Telekomunikacja, media, IT

W lutym’20 liczymy na wzrost notowań Asseco SEE i Asseco BS. W sektorze mediowym naszym faworytem pozostaje Agora, pomimo wzrostu kursu o >23 proc. w przeciągu ostatnich 3 miesięcy. W telekomunikacji utrzymujemy nasze zdanie, że Play jest atrakcyjniejszą spółką niż Cyfrowy Polsat (Play +18 proc. vs. Cyfrowy w ciągu ostatnich 3 miesięcy).

Przemysł, surowce

W IV kw. 2019 oczekujemy, że 47 proc. spółek przemysłowych pogorszy r/r wyniki finansowe. Pozytywnych zaskoczeń na wynikach IV kw. szukalibyśmy w Amica i TIM, negatywnych zaś Kernel i PKP Cargo. Naszymi faworytami z przemysłu pozostają Astarta, Famur, Kruszwica i TIM. Unikalibyśmy Boryszew, Forte i PKP Cargo. Spółki górnicze pozostają pod negatywnym wpływem spowolnienia koniunktury w Chinach przez koronawirusa. W przypadku miedzi te odpowiadają za 50 proc. konsumpcji, więc w krótkim terminie widzimy ryzyko wzrostu zapasów i dalszej korekty cen. Unikalibyśmy KGHM.

Deweloperzy

Styczeń przyniósł dobry news flow o sprzedaży mieszkań potwierdzając, że popyt pozostaje mocny. Nieco słabiej wypadła dynamika przekazań w 4Q, co przełoży się na nominalnie niższe wyniki r/r (m.in. w DOM, DVL, ARH). Wyniki 1AT choć lepsze r/r były poniżej oczekiwań, ale bieżący, mocny potencjał sprzedaży urealni się w wynikach finansowych dopiero w 2020-21.

Handel

Potencjalne problemy z poprawą rentowności EBITDA r/r w IV kw. 2019/ I kw. 2020 w Dino Polska mogą negatywnie wpłynąć na notowania spółki. Oczekujemy odwrócenia momentum wynikowego w CCC od I kw. 2020 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane