Abris sprzedaje Mykogen

Producent podłoża do pieczarek urósł jak na drożdżach i fundusz jest gotów poszukać dla niego nowego inwestora kapitałowego.

Abris Capital Partners, jeden z bardziej aktywnych inwestorów na rynku private equity w Polsce, niedawno sfinalizował wezwanie na akcje giełdowego Graala, a już szykuje się do kolejnej transakcji. Chce sprzedać Mykogen, producenta podłoża do pieczarek. Doradcą przy sprzedaży jest chiński bank Haitong.

Zobacz więcej

Grzegorz Kawecki

— Zrealizowaliśmy oczekiwany zwrot z dokonanych inwestycji, nastąpił więc moment na sprzedaż spółki — mówi Paweł Gierynski, partner w Abrisie.

Rynek podłoża do pieczarek jest wart 600 mln zł rocznie. Wolumenowo Mykogen ma 10-12 proc. Pozycję umocnił w ubiegłym roku, kupując dwie spółki — Fungis i Fungis Dystrybucja Bis. Polskie pieczarki są coraz bardziej popularne za granicą i skutecznie konkurują z firmami holenderskimi, pieczarkowymi potentatami w UE. Eksport pieczarek sięgnął już 1,18 mld zł i — według Mykogenu — Polska ma już 25-procentowy udział w unijnym rynku. To dobry prognostyk dla Abrisu. Zainteresowani akwizycją mogą być europejscy inwestorzy strategiczni, ale wybór chińskiego banku doradczego sugeruje, że Abris będzie chciał zainteresować transakcją azjatyckie koncerny spożywcze. Historia Mykogenu sięga 1970 r. — powstała wtedy pierwsza mała pieczarkarnia rodziny Małuszyńskich. 12 lat później powstał nowoczesny zakład produkcji podłoża. W 1999 r. Mykogen uruchomił drugi zakład produkcyjny, w 2006 r. wszedł na Ukrainę, a cztery lata temu kupił go Abris. Dziś Mykogen jest jedną ze starszych inwestycji Abrisu, które nadal ma w portfelu (w 2010 r. Abris zainwestował jedynie w odzieżowy Diverse, który w związku z trudną sytuacją w sektorze trudno sprzedać,oraz firmę PrimoCollect, windykującą należności w niestabilnej politycznie Ukrainie).

— Trudno mówić o sprzedaży Diverse w momencie niepewności co do podatku detalicznego czy handlu w niedzielę. Możemy poczekać z transakcją na lepszy moment dla dynamicznie rosnącej spółki — mówi Paweł Gierynski. Koncentrujący się na małych i średnich spółkach z regionu Europy Środkowo-Wschodniej fundusz zainwestował w sumie w 15 spółek, z czego pięć już sprzedał. Jedną z ciekawszych transakcji była sprzedaż w połowie tego roku Novago, firmy zajmującej się utylizacją śmieci. Za 550 mln zł spółkę z Mławy kupiła firma China Everbright.

Abris zbiera kapitał do kolejnego, trzeciego już, funduszu. Planuje zdobyć 500 mln EUR, 50 mln EUR więcej niż do poprzedniego. Nie czeka jednak na domknięcie finansowania i już wydaje z niego pieniądze — z trzeciego funduszu została sfinansowana akwizycja Graala. © Ⓟ

LUKRATYWNE GRZYBY: Kiedyś pieczarki były równie prestiżowe jak trufle. Ceny tych ostatnich biją kolejne rekordy na aukcjach. Zapewne równie ostrej licytacji o Mykogen życzyłby sobie Paweł Gierynski, zarządzający warszawskim biurem Abris Capital Partners. [FOT. GK]

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Magdalena Wierzchowska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Abris sprzedaje Mykogen